Selahattin Demirtaş: 'Gezi ile aramıza mesafe koyduk'

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Gezi Parkı’na ilişkin yaptığı açıklamada, halk hareketini darbeye kanalize etme arayışı olduğunu ileri sürdü ve bu yüzden eylemlere mesafe koyduklarını söyledi.

Halkın AKP iktidarına karşı ayağa kalktığı Haziran Direnişi'ne ilişkin BDP'den mesafe açıklaması geldi. CNNTÜRK'e konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Hükümeti devirecek, darbeye doğru götürecek bir halk hareketini çıkarabilir miyiz anlayışı vardı. Bu kısmına şiddetle karşı çıktık. Gezi’ye mesafe koyduk” dedi.

Demirtaş, BDP’nin tutumunu şu sözlerle anlattı:

“Gezi Parkı’nda ortaya konan demokratik talepler BDP’nin sahiplenebileceği, arkasında durabileceği demokratik taleplerdir. Bu yönüyle biz gezi direnişinin yanında olduk. Parlamentoda da bunu savunduk. Hatta bu talepler çözüm sürecinden de kopuk değildir. Biz de benzer şeyleri istiyoruz. Fakat şöylesine bir hareket içerisine de girildi. ‘Bu şekilde hükümeti devirecek, darbeye doğru götürecek bir halk hareketini çıkarabilir miyiz? Ya da bu halk hareketini darbeye kanalize edebilir miyiz?’ Böyle bir arayış vardı. Bunu, biz hem sokaktaki gözlemlerimizle hem de arkadaşlarımızın tespitleriyle rahatlıkla ifade edebiliyoruz. Bu bir spekülasyon değil. Biz bu kısmına şiddetle karşı çıktık. Bu yüzden de bir mesafe koyduk. Buradan bir darbe çıkarmak isteyenlerle birlikte olmayız biz.”

Sırrı ağaç için oradaydı, dikkatli davrandı
Selahattin Demirtaş, Sırrı Süreyya Önder’in Gezi’deki rolü ile ilgili olarak, “Sırrı Bey de ağaç için ordaydı ama sonradan olay öyle bir boyuta vardı ki Sırrı bey bu konuda dikkatli davrandı. O da darbecilere hizmet etme girişiminde bulunmadı sadece duyarlılık için oradaydı” diye konuştu.