Redhack Çukurova Üniversitesi belgelerini açıkladı: 4,5 milyon dolar nereye uçtu?

Redhack, bu kez Çukurova Üniversitesi’ne ilişkin ele geçirdiği belgeleri açıkladı. Soruşturma evrakına göre üniversite 4,5 milyon dolar zarara uğratılırken, dönemin YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ise yetkilileri korumuş.

Redhack’in açıkladığı 12. belgede, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Mustafa Yalçın Kekeç’in, üniversitenin 4 milyon 537 bin dolar zarara uğratıldığına ilişkin iddiaları konu ediliyor. Kekeç’in bu iddialara ilişkin ısrarla soruşturma açılmasını talep etmesine karşın, Yusuf Ziya Özcan’ın bu talebe yanıt vermediği açıklanan belgelerde açıkça görülüyor.

Üniversite zarara uğratıldı
Kekeç’in ileri sürdüğü iddialara göre, İslam Kalkınma Bankası’ndan alınan 8,9 milyon dolar kredi ile usulsüz olarak gerçekleştirilen ihale sonucunda, eksik ve bozuk tıbbi cihazlar alınarak üniversite milyonlarca dolar zarara uğratıldı.

Konu mahkeme tarafından da onaylanırken, buna karşın eski rektör Alper Akınoğlu ve Behnan Alper’in de aralarında bulunduğu isimler “yüklenici firmanın taahhütlerine uyduğunu, kabulün şartnameye uygun olarak yapıldığına” dair başka bir rapor hazırladı.

Sahte ve gerçek dışı raporla üniversite zarara uğratıldı
Kekeç’in sahte ve gerçek dışı olduğunu belirttiği bu rapor dolayısıyla üniversite 4,5 milyon dolar zarara uğrarken, üniversiteye eksik ve bozuk teçhizat verdiği ileri sürülen firma da davadan beraat etti.

Yusuf Ziya Özcan adım atmıyor
Bu kararın ardından dönemin YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’a tam 3 kez soruşturma talebiyle yazı gönderen ve olayların nasıl geliştiğini, üniversitenin nasıl zarara uğratıldığını açıklayan Kekeç’in talepleri, Yusuf Ziya Özcan tarafından ısrarla görmezden gelindi.

(soL - Haber Merkezi)