PEN Türkiye: TDK yönetimi derhal istifa etsin

PEN Türkiye Yönetim Kurulu TDK'nın "darbe" tanımını değiştirmesiyle ilgili bir açıklama yayınlayarak, "Bu tanım değişikliği tam bir rezalettir. Bütün dünyada alay konusu olacaktır" dedi ve TDK yönetimini istifaya çağırdı.

PEN Türkiye Yönetim Kurulu'ndan TDK'daki "darbe" tanımı skandalıyla ilgili bir açıklama geldi. Açıklama şu şekilde:

Çocuğunuzu emanet ettiğiniz bakıcı tacizde bulunursa sözleşme sonuna kadar susmanız beklenebilir mi?

Demokratikleşme vaadiyle oy alıp sonra antidemokratik yola sapan ve demokrasiye tecavüz edenler emanete hıyanet etmiş olur. Seçmenle sözleşmeyi bozmuş olurlar. Buna karşı protestolar ve istifaya davet demokratik bir haktır. Demokrasiye darbe yapanlara karşı demokrasiyi savunmaktır.

TDK yönetimi 'darbe' kelimesini farklı tanımlamaya karar vermiştir: "Bir ülkede baskı kurarak, zor kullanarak veya demokratik yollardan yararlanarak hükümeti istifa ettirmek."

Bu tanım değişikliği tam bir rezalettir. Bütün dünyada alay konusu olacaktır.

Türk Dil Kurumu yönetimi AK Parti hükümetinin anti-demokratik hücumlarını kolaylaştırmak için 'darbe' kelimesinin anlamını değiştirmeye kalkmakla hem Türkçe'ye darbe yapmış hem de baskıcı politikalara pervasızca alet olmuştur.

Besbelli ki TDK yönetimi hem suçlu hem güçlü konumundakilere yaranmak için dili tahrif etmekte sakınca görmemektedir.

Dünya Yazarlar Birliği PEN Türkiye Merkezi olarak, Türk Dil Kurumu'nun kanuni ama gayrimeşrulaşan yönetiminin derhal istifasını talep ediyoruz.

PEN Türkiye Yönetim Kurulu