Öğretmen yerine imamlar derse girecek!

AKP'nin 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte 11 yaşında bir öğrencinin 1'i zorunlu 3'ü seçmeli olmak üzere haftada 8 saat din dersi alabilecek olması din öğretmeni "açığı" ortaya çıkarırken, din öğretmeni ataması yapılmaması halinde derslere imamlar girebilecek.
Çarşamba, 08 Ağustos 2012 14:01

8 bin din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni istihdam edilemezse, devlet okullarında çocuklara imamlar ders anlatacak.

4+4+4 yasası ile ilkokul ve ortaokul müfredatına zorunlu din dersi dışında seçmeli Kuran, temel dini bilgiler ve Hz. Peygamber’in hayatı dersleri eklendi. İşte din derslerinde son durum!

İmama öğretmenlik fırsatı
Cumhuriyet'in haberine göre, ortaokullarda seçmeli Kuran, Temel Dini Bilgiler ve Hz. Peygamber’in hayatı ve mevcut zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine girecek öğretmen bulunamaması durumunda ilahiyat fakültesi mezunları ücretli öğretmen olarak bu derslere girebilecek.

Ankara’da bazı ilçelerde birkaç okulda birden bu derslere girecek din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni bulunamamasının yanında ilahiyatçının bile olmadığını aktaran yetkililer, “Böyle bir durumda o ilçenin müftüsü, imamı ilahiyat mezunu ise derslere girebilir. Kuran kurslarının yöneticileri ve eğiticileri de ücretli öğretmen olarak ders verebilir. Zaten Kuran kursları personelinin yüzde 90’ı artık üniversite mezunu” değerlendirmesini yaptılar.

9 yaşındaki çocuğa imam ders verecek
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ağustos ayının ikinci yarısında yapacağı öğretmen atamasında yaklaşık 8 bin din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni açığını kapatamazsa, seçmeli dersler dahil tüm din derslerinde, ilahiyat fakültesi mezunu olmak şartıyla müftüleri, imamları ve Kuran kursu eğiticilerini ücretli öğretmen olarak kullanacak. Yani artık imamlar devlet okulunda 9 yaşındaki çocuklara ders anlatabilecek.


40 bin kadro sadece din öğretmenlerine mi ayrıldı?

Cumhuriyet'in bu haberiyle birlikte bir kez daha 40 bin öğretmen kadrosu kimin için ayrıldı soruları akıllara geldi. Hatırlanacağı üzere konuyu daha önce soL'da gündeme getirmiş ve "40 bin öğretmen kadrosunun hangi branş için ayrıldığı ortaya çıktı" diyerek, yetkililerin 40 bin kadronun 10 binini din öğretmenleri için ayıracağına dönük söylentilere dikkat çekmiştik.

Şimdi gözler bir kez daha Ağustos ayında yapılacak öğretmen atamalarına çevrilirken, 300 bine yakın atamanayan öğretmenin nasıl bir dağılımla yerleştirileceği hala büyük bir merak konusu.

Yetkililer şu anda atanamayan din öğretmeni sayısının 5 binin üzerinde olduğunu belirtilirken, bu sayının tamamının atanması durumunda dahi geriye "açık" kalacağı belirtiliyor. Bu durumda ise AKP 9 yaşındaki çocukları imamlara teslim etmeyi planlıyor.

(soL - Haber Merkezi)