Komünist başkanın ilk 15 günü

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Dersim'in Ovacık ilçesinin komünistler tarafından yönetilecek olması kamuoyunda büyük bir heyacan yarattı. Maçoğlu'nun seçilmesinden bugüne geçen 15 günde komünistler Ovacık'ta nasıl bir belediyecilik pratiği sergileyeceklerine ilişkin önemli ipuçları verdi.

(soL- Haber Merkezi) 30 Mart'ta DHF ve TKP işbirliğiyle Dersim'in Ovacık ilçesinde belediye başkanlığını TKP listesinden seçime giren Mehmet Fatih Maçoğlu'nun kazanması büyük yankı uyandırdı. Komünistlerin yerel yönetimlerde nasıl bir pratik örgütleyeceği de kamuoyunda tartışılmaya başladı. İşte Ovacık'ın komünist başkanının 15 günlük performansı:

DHF-TKP ittifakıyla belediye başkanı seçilen Mehmet Fatih Maçoğlu, 2 Nisan 2014'te halkın yoğun ilgisiyle birlikte mazbatasını aldı. Maçoğlu, mazbatasını almasının ardından "Burada zaten herkes komünistti olması gereken oldu" dedi.

İlçe belediyesinin kazanılmasıyla basının yoğun ilgi gösterdiği Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu, Vatan gazetesinden Kemal Göktaş'a verdiği röportajda ulaşımın ücretsiz olacağını ve suyun ucuzlayacağını söyledi. Maçoğlu, röportajında herkesi çadırlarıyla ovacığa beklediğini duyurdu.

Belediye Başkanı Maçoğlu aynı röportajda halkın kendi sözünü söyleyeceği devrimci halk meclislerinin kurulacağını ve bu meclislerin mahalle komiteleri, gençlik komisyonları ve kadın komisyonlarından oluşacağını belirtti. Makamda oturmayı sevmeyen başkan, sürekli halkın içinde dolaşıyor. Sorunları dinliyor, halk meclislerini güçlendiriyor.

Sonuçların açıklanmasının ardından, Türkiye Komünist Partisi heyeti Ovacık Belediyesi'ni ziyaret etti.

Belediyenin makam aracı yerine kendi özel aracını kullanmayı tercih eden ve ilk iş olarak makam aracını satılığa çıkaran Maçoğlu, maaşının bir kısmını da öğrencilere burs olarak verecek.

"Asıl başarımız söz, yetki ve kararın halkta olmasıdır. Onu yapmadıktan sonra dışarıdan gelen kaynaklarla şehir değişse bile, psikolojik olarak toplumun algısı değişmeyecek ve bu çok anlamlı olmayacak" diyen Maçoğlu, bölgede ana dil olan Zazacanın unutulmaması için de kurslar açılacağını söyledi.