Kemal Kılıçdaroğlu AKP'ye yüklendi: 'Herkes Şemdinli'de devlet nerede?'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şemdinli'de BDP heyeti ile PKK'lilerin buluşması hakkında, 'herkes orada, devlet nerede' şeklinde konuştu. Partisinin bayramlaşma töreninde konuşan Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın CHP eleştirilerine cevap olarak, 'bu kadar sığ bir yönetim anlayışı olabilir mi' dedi.
Pazar, 19 Ağustos 2012 17:58

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Sultangazi'de düzenlenen bayramlaş töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı. BDP'li milletvekillerinin Şemdinli'ye giderken PKK gerillalarıyla buluşmasına değinen Kılıçdaroğlu, hükümeti sert sözlerle eleştirdi. “BDP'li milletvekilleri ile PKK'nın buluşması, Oslo'da mı, Suriye'de mi, Amerika'da mı, Avustralya'da mı oldu? Hayır, Türkiye'de oldu. Orada medya, PKK'lılar, BDP'liler, gazeteciler, halk, halkın bir bölümü vardı. Devlet neredeydi acaba? Sayın Başbakan bunu kendisine soruyor mu? Devlet neredeydi, hükümet neredeydi?" diyen Kılıçdaroğlu, başbakanın CHP'yi suçlayan açıklamalarına ise, "Önce sorulması gereken soru şu, sayın Başbakan siz hangi ülkenin başbakanısınız? Bu ülkede terör örgütü mensuplarıyla onlara şu veya bu şekilde destek veren bir grup bir araya geliyor kucaklaşıyorlar, Habur görüntüleri çıkıyor ortaya. Suçlu CHP... Bu kadar kısır, bu kadar sığ düşünen bir yönetim anlayışı, siyasal anlayış olabilir mi?" sözleriyle yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: "Sayın Başbakan soruyorum, siz hangi ülkenin başbakanısınız? Bu görüntüler başka bir ülkede mi, Türkiye'de mi oldu? Türkiye'de olduysa bunun sorumlusu ne zamandan beri CHP? CHP iktidarda mı? Sayın başbakana şunu da hatırlatmak isterim, şehide kelle diyen kimdi? CHP'liler mi? Şehide kelle diyen bu başbakan değil miydi? Ayrıca şunu da söylemek istiyorum, 'Birkaç Mehmet öldü diye meclisi mi toplayacağız?' diyen kimdi? AKP'nin sıradan bir milletvekili mi, AKP'nin sözcüsü ve yönetiminde görev alan biri mi? Biz hiçbir zaman şehitlerimize kelle demedik. 'Onlar bizim onurumuzdur' dedik. Başımızın üzerinde taşıdık. Biz hiçbir zaman 'Birkaç Mehmet öldü diye parlamento toplanır mı?' demedik. Parlamentoyu adam gibi topladık. Kaçan kimdi? AKP ve sayın Başbakan. Suçlanan kim CHP. Milletimin vicdanına havale ediyorum.”

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in Hakkari'de yoğun protestolar ve taşlı saldırılarla karşılanmasına da değinen Kılıçdaroğlu, “Sayın Başbakanın, bir İçişleri Bakanının polis tarafından kaçırılma noktasına gelmesini oturup düşünmesi lazım. CHP'yi suçlayacağına, ülkeyi nasıl yönettiğini, ülkenin geldiği noktayı görmesi lazım. Ben, bu ülkede huzur istiyorum, sayın Başbakan huzursuzluk istiyor. Ben bu ülkede barış istiyorum, sayın Başbakan kavga istiyor. Aramızdaki fark bu” dedi.