Hrant Dink davasında gelişme

Trabzon Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ve 5 askerin, 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde 'görevi ihmalden' yargılanmasına karar verdi.
Salı, 17 Şubat 2009 14:50

soL (HABER MERKEZİ) Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Hrant Dink'in öldürüleceğini önceden bildikleri halde gereğini yapmadıkları iddiasıyla haklarında soruşturma izni verilen ve dava açılan dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ve 5 askerin, 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde 'görevi ihmalden' yargılanmasına karar verdi.

Hrant Dink davasında süreç şu şekilde gelişmişti: Hrant Dink'in öldürüleceğini bildikleri halde gerekli önlemi almadıkları iddiasıyla 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Jandarma Başçavuş Okan Şimşek ve Jandarma Uzman Çavuş Veysal Şahin'in ifadeleri doğrultusunda, dönemin İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz, istihbarat şubesinde görevli askerler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dosya hazırlanmış ve 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı. 2. Sulh Ceza Hakimi Şevki Uluçam, Trabzon İl İdare Kurulu tarafından soruşturma izni verildikten sonra Cumhuriyet Başsavcılığı'nca haklarında dava dosyası hazırlanan 6 askerin dosyasıyla ilgili görevsizlik kararı vermiş, Cumhuriyet Savcısı'nın itirazı üzerine konuyu görüşen 3. Asliye Ceza Mahkemesi de, görevsizlik kararını yerinde bulmayarak dosyayı yeniden 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ne iade etmişti. 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nin daha önce verdiği yargılanmakta olan iki askerle ilgili görevsizlik kararı da bir üst mahkemeden dönmüştü.

Son karara göre ise Albay Ali Öz ve 5 asker, yargılanmakta olan Başçavuş Okan Şimşek ve Uzman Çavuş Veysal Şahin gibi 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde hakim önüne çıkacak.

2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bu kararı üzerine, 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde 6 Mayıs 2009'da görülecek duruşmada Başçavuş Okan Şimşek ve Uzman Çavuş Veysal Şahin'in dosyalarının Albay Ali Öz ve 5 askerin dosyasıyla birleştirmesi beklendiği bilgisi verildi.