Fuller: ABD Esad'ı kabullendi, Türkiye de kabullenmeli

Türkiye, Ortadoğu ve Kürt meselesi konularında "uzman" olan eski CIA şefi Graham Fuller, Ezgi Başaran’a verdiği röportajda ‘ABD Esad’ı kabullendi, Türkiye de kabullenmeli’ dedi.
Pazartesi, 01 Eylül 2014 15:11

Türkiye’yi, Ortadoğu’yu ve Kürt meselesini iyi bilen eski CIA sorumlusu Graham Fuller, Ezgi Başaran’a verdiği röportajda ‘ABD Esad’ı kabullendi, Türkiye de kabullenmeli’ dedi.

ABD dahil birçok ülke, Suriye muhalefetini desteklemekten vazgeçtiğini ifade eden Fuller, Washington'un, Esad'ın hükümette kalmasını kabullendiğini ve Türkiye'nin de Suriye'nin Esad ile devam etmesi yönünde pozisyon almasını gerektiğini ifade etti.

Graham Fuller, ‘tüm istihbarat birimleri Esad’ın fazla dayanamayacağı ve küçük itmelerle devrileceği yönünde bilgiler verirken Esad’ı itmek için atılan tüm tekmelerin büyük cihatçıları doğurdu’ ifadelerini kullandı.

ABD’nin, IŞİD'in ana yaratıcılarından biri olduğunu ifade ederek IŞİD’in oluşmasındaki temel nedenlerin, Ortadoğu’daki yıkıcı müdahaleler ve Irak Savaşı olduğunu belirtti. IŞİD'in çıkış noktasının, ABD'nin, Irak işgalini protesto etmek olduğunu ve o dönemde İslamcı olmayan bir çok Sunni tarafından desteklendiğini ifade etti. Fakat şuan bile İslamcı olmayan bir çok Sünni tarafından desteklendiğini düşünüyor. IŞİD'den kurtulmanın yolunun askeri müdahale ile olmayacağını, Maliki gibi mezhepçi bir başbakanın yerine Sunni-Şii dengesini kurabilecek bir başbakan ile gücünü yitireceğini ifade ediyor.

'IŞİD'in anası ABD'
IŞİD'in kökenlerine dair de konuşan Graham Fuller, "ABD’nin bu örgütün ana yaratıcılarından biri olduğunu düşünüyorum. IŞİD’i yaratmak gibi bir emeli yoktu ama Ortadoğu’daki yıkıcı müdahaleleri ve Irak Savaşı IŞİD’in oluşmasındaki temel nedenler oldu. Zaten hatırlarsanız, bu örgütün çıkış noktası ABD’nin Irak işgalini protesto etmekti" dedi.