Fethullah Gülen'in CIA bağlantısı resmi raporda!

"Fethullah Hoca CIA’nın yan kuruluşu olan Ulusal Demokrasi Vakfı’nın Ön ve Orta Asya ayağı olarak işlev görmektedir" bu ifadeler MİT'in Gülen hakkında hazırladığı raporda yer alıyor.

MİT’in ‘Darbeleri Araştırma Komisyonu’na gönderdiği bir raporda, Fethullah Gülen’in Bahçelievler Katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı’ya parasal destek sağladığı şeklinde ifadeler yer aldı.

Raporda Gülen'in CIA bağlantısına dair de önemli ifadeler yer aldı.

Gülen'den faşist katile para desteği
Cumhuriyet'ten İlhan Taşçı'nın haberine göre, MİT’ten Darbeleri Araştırma Komisyonu’na gönderilen raporlarda 12 Eylül önce ve sonrasına ilişkin ilginç ilişkiler ağı yer aldı. Fethullah Gülen’in kaçak olduğu dönemde “Molla” ve “Dahhak” kod adlarını kullandığı bilgisine yer verilen raporda, Bahçelievler Katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı’nın cezaevinde Gülen’den parasal destek gördüğü vurgulandı. Kırcı’nın CIA ile bağlantılarına işaret edilirken Abdullah Çatlı’nın da Malatya katliamındaki yönlendirici rolü anlatıldı.

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na MİT tarafından birden fazla rapor ve bilgi notu ulaştırıldı. Raporlarda Türkiye’nin karanlık dönemine ışık tutacak nitelikte bilgiler de yer aldı. 3 Kasım 1996 tarihinde gerçekleşen, “polis-mafya-siyaset” üçgenindeki kirli ilişkilerin ortalığa saçıldığı Susurluk kazası “Olay giderek kendi boyutlarını aşmış, siyasi, sosyal, güvenlik ve psikolojik açıdan Türkiye gündemindeki en ağırlıklı konu haline gelmiştir” irdelemesiyle raporda anlatıldı. Susurluk kazası sonrasında olayla igili olarak isimleri gündeme gelen, bağlantılı oldukları savlanan 59 kişi MİT tarafından mercek altına alınırken bunlardan 29’u hakkında “dosya bilgileri” ışığında raporlama yapıldı. Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı’nın da 1978’de gerçekleştirilen Malatya katliamında “Ülkücü unsurları” yöneten isimler arasında olduğu vurgulandı.

CIA bağlantısı
Meclis’e ulaşan raporlarda, 1999 yılından beri ABD’de yaşayan Fethullah Gülen’e ilişkin bilgiler yer aldı. Fethullah Gülen cemaatinde çok sayıda eski ülkücü bulunduğuna işaret edilen raporda, “Haluk Kırcı da cezaevinde iken Fethullah Hoca’dan maddi yardım almıştır” değerlendirmesi dikkat çekti. “Fethullah Hoca CIA’nın yan kuruluşu olan Ulusal Demokrasi Vakfı’nın Ön ve Orta Asya ayağı olarak işlev görmektedir” denilen raporda şu bilgiler yer aldı:

“Ayrıca Amerika’nın çıkarlarını desteklemek üzere kurulan Moon Tarikatı’nın Türkiye’deki bağlantısıdır. Abdullah Çatlı’nın İsviçre’de uyuşturucu kaçakçılığından tutuklu bulunduğu cezaevinden CIA Türkiye İstasyon Şefi tarafından kaçırılması, ölümünden sonra Çiller Özel Örgütü’nün kirli işler şefliğine yükselen H. Kırcı’nın, Fethullahçı olduğunu açıklaması, Fethullah Hoca’nın Çiller’in kara para aklama işinde gizli ortağı ve CIA’nın bölgemizdeki en önemli sivil toplum kuruluşu olması, Çiller Özel Örgütü’nün CIA ile nasıl iç içe olduğunun açık bir kanıtıdır. ”

Türkiye'de islami bir devrim hayali
Raporda, Fethullah Gülen’in yıl yıl faaliyetleri anlatılırken şu not düşüldü: “İran’da gerçekleştirilen devrimin Türkiye’de de gerçekleştirilmesini arzulamakta olup, Türkiye’de İslami bir devrim için yurt sathında teşkilatlanmaya önem vermektedir. 19 Nisan 1980 tarihinde İzmir’de gerçekleştirilen bir Nur toplantısında yaptığı konuşmada, birkaç gün içerisinde ‘Huruç Harekâtı’ (Atılım Harekâtı) başlatılacağını, bu harekât için hemen hemen her ilde liderlerin tespit edildiğini, İran’da yapılan İslam harekâtının Türkiye’de de böylece başlamış olacağını...”

12 Eylül’de kaçak olduğu dönemde Fethullah Gülen’in gizlendiği günlerde “Molla” ve “Dahhak” takma isimleri kullandığı bilgisine de raporda yer verildi. MİT’in “Çiller Özel Örgütü”ne ilişkin hazırladığı hazırladığı bir başka raporda ise Haluk Kırcı’nın cezaevinde kaldığı dönemde Fethullah Gülen’den maddi yardım gördüğü belirtildi. Bahçelievler’de 7 TİP’li üniversite öğrencisini katleden Haluk Kırcı’nın nikâh şahitliğini ise Susurluk davasında aldığı ceza nedeniyle halen cezaevinde yatan Mehmet Ağar’ın yaptığı belirtildi.”