Dink ailesinin arazisindeki petrol uçtu mu?

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından petrol kuyusu bulunduğu yalanlanan arazide petrol bulunduğu iddia ediliyor.
Cuma, 12 Şubat 2010 12:20

Yaklaşık üç hafta önce TPAO, Cudi dağı eteklerinde petrol bulduğunu müjdelemişti. Ancak bir gün sonra TPAO’nun “petrol yok” dediği arazinin öldürülen gazeteci Hrant Dink'in eşi Rakel Dink'in ailesine ait olduğu ortaya çıkmıştı.

Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Cudi Dağı eteklerinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)'nun 3 yıldır sürdürdüğü petrol arama çalışmaları sonucunda TPAO Batman Bölge Müdürü Erdal Coşkun, yaptığı basın açıklamasıyla Cudi-1 kuyusunda açılan kuyudan 3 bin 250 metre derinlikte petrol bulunduğunu müjdelerken, bir gün sonra aynı müdür, arazinin Rakel Dink’in ailesine ait olduğunun duyulmasıyla bir gün önce yaptığı açıklamayı yalanlamıştı. Konuyla ilgili olarak, Fırat Haber Ajansı, çeşitli kanallarla yaptığı araştırma sonucu, ilgili arazide petrol bulunduğunu açıkladı.

Müdürün iddialarını işçiler çürüttü
Yaptığı açıklamayı bir gün sonra yalanlayan TPAO Bölge Müdürü, "Tamamen mühendis ve işçilerimizin emeğiyle açtığımız Cudi-1 kuyusundaki petrol arama çalışmalarımız devam etmektedir. Cudi-1 kuyusundaki petrol bulundu haberi asılsızdır. Bu kuyuda çalışmalarımız devam etmektedir. Sondaj ekibimiz 4 bin metreye ulaştıktan sonra kuyu tamamlama servisimiz devreye girecek. Hala sondaj ekibimiz sondaj çalışmalarına devam ediyor. Hedeflediğimiz 4 bin metreye vardığımızda mutlu sona ulaşacağımıza inanıyorum” demişti.

Bunun üzerine ilgili bölgede petrol sondajında çalışan işçilerle görüşen Fırat Haber Ajansı, işçilerin petrol çıktığını doğruladıklarını bildirdi. Ajans, işçilerin, bulunan petrolün yüksek kalitede olduğunu, petrolün çıktığı kuyuya vanaların takıldığını ve çıkan petrolün nakil işlemleri için çalışmaların başladığını belirttiklerini duyurdu.

Arazi Dink ailesine mi ait?
Yüksek kalitede petrol çıktığı söylenen arazinin kime ait olduğunu da araştıran Fırat Haber Ajansı’nın başvurduğu yerel kaynaklara göre, Rakel Dink'in babası Melku Ağa'ya ait olan Yolağzı köyünün arazileri, aile fertlerinin birçoğunun 70'li yılların başında bölgeyi terk etmek zorunda kalması üzerine köylüler tarafından işletildi. Ermenilerin göç etmesi ardından sahipsiz kalan araziler üzerinde hak iddia eden Onuk ailesi fertlerinden Abdurahman ve Ali Onuk önce Cizre Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açarak, arazilerin kendilerine ait olduğunu ileri sürdüler. Rakel Dink’in ailesi ise tapu kayıtlarının tescil edilmesini talep etti. Cizre'de görülen davada mahkeme toprakların Onuk ailesine ait olduğuna karar verirken, dava temyiz sonucu bozuldu ve bu kez Silopi Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülmeye başlandı.
30 yıldan fazla bir süredir devam eden davada, Onuk ailesi arazilerin kendilerine ait olduğunu öne sürerken, Melku Ağa'nın aralarında Rakel Dink'in de bulunduğu varisleri ise on yıllardır ekip biçtikleri, doğup büyüdükleri arazilerin kendilerine ait olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.

Rakel Dink ne dedi?
Fırat Haber Ajansı’nın konu hakkında görüştüğü Rakel Dink ise Silopi'de dedesinden kalma arazi ile ilgili davaların yıllardır sürdüğünü doğrulayarak, arazilerinde petrol çıktığı yönünde kendilerine de bilgi geldiğini söyledi. Rakel Dink, daha sonra TPAO tarafından yapılan açıklamada petrolün bulunmadığı yönünde kendilerine bilgi verildiğini ve avukatlarının konuyla ilgilendiğini belirtti.

(soL - Haber Merkezi)