Devrimci Karargah operasyonu yine skandallarla dolu

14 kişinin tutuklandığı Devrimci Karargâh operasyonunda yine hukuksuzluklar yaşandı. Türkiye Gerçeği dergisi editörünün avukat eşinin dava belgelerine dahi el konuldu, 80 yaşındaki annesinin evi basıldı. Mehmet Güneş'in kitap satın aldığı kitapçı dahi tutuklandı.
Cuma, 16 Aralık 2011 13:51

Devrimci Karargâh Davası kapsamında İstanbul ve Antalya’da yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 19 kişiden 14’ü geçtiğimiz Cuma gecesi tutuklanmıştı. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde, soruşturmayı yürüten Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı İsmail Tandoğan tarafından ifadelerinin alınmasının ardından tutuklanmaları istemiyle İstanbul Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen 19 kişiden, "terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla tutuklanan 14 kişi arasında Türkiye Gerçeği Dergisi editörü Mehmet Güneş de yer alıyor. Güneş’in tutuklanmasına gerekçe gösterilen, dinlenen telefon görüşmeleri, gönderilen mektuplar ve el konulan kitaplar. Dün Güneş’in avukatları tutuklama kararı hakkında itiraz dilekçelerini mahkemeye sundular.

"Niye mektup gönderiyor?"
Devrimci Karargah davasında tutuklu yargılanacak olan Mehmet Güneş’in savcılık sorgusunda tuhaf detaylar yer aldı. Soruşturmada Devrimci Karargah davasından tutuklu yargılanan Cemal Bozkurt’un Mehmet Güneş’e, “Van depremi dolayısıyla destek olmak isteriz” şeklinde gönderdiği mektup suç unsuru olarak değerlendirildi. Savcılık Güneş’e "Sana niye mektup gönderiyor?" diye sordu.

Telefon numarası istemek suç

Cezaevinden gönderilen mektubun "örgüt üyeliği" için yeterli suç olduğu görülen savcılık sorgusunda "tutuklu yakınının telefonunu istemek" de suç sayıldı. Cemal Özgür isimli bir şahsın Güneş’i arayarak Devrimci Karargâh davasından tutuklu bulunan Özgür Dinçer’in ailesinin telefon numarasını istemesi üzerine yapılan telefon görüşmesi de suç delili olarak sayıldı.

Kitap satın aldığı kitapçıyı da tutukladılar!
Mehmet Güneş’e Kartal’daki bir kitapçıdan, "Neden kitap aldın" diye de soran savcının genel olarak Güneş’in dinlenen telefon görüşmelerinden ve el konulan kitaplarından yola çıkarak sorgulama yaptığı anlaşılıyor. Öte yandan Güneş’in kitap aldığı iddia edilen kitapçının sahibi de tutuklananlar arasında bulunuyor. Ancak soruşturma dosyasında gizlilik kararı bulunduğu için henüz suçlamaya konu olan gerekçeler yeterince ayrıntılı olarak bilinmiyor.

"5 kez cezaevine girdim"
Geçmişte Dev-Genç, THKP, TKP/B örgütleri hakkında suçlamalarla yargılanmış olan Mehmet Güneş, şimdi de Devrimci Karargâh üyeliğiyle yargılanıyor. Güneş, Devrimci Karargah soruşturmasında gözaltına alınmasına ilişkin ifadesinde, 5 kez cezaevine girdiğini, kendisinin devrimci olduğunu her zaman söylediğini ancak "Devrimci Karargah" diye bir örgüt bilmediğini belirtti.

Avukat eşinin dava dosyalarına el koydular

Şüpheli kişilerle telefon görüşmeleri yaptığı suçlamasıyla sorgulanan Güneş’in tutuklanmasına gerekçe gösterilen diğer deliller ise ev baskınında el konulan gereçler oldu. Kitaplar, dergiler, harici diskler, el yazısı notlarına el konulan Güneş’in eşi avukat Gülizar Tuncel’in de şahsi eşyaları "suç delili" olarak el konulanlar arasında yer aldı. Hakkında arama ve el koyma kararı bulunmayan Avukat Gülizar Tuncel’in de şahsiliği ve mesleği göz ardı edilerek bilgisayarının sabit diskine de el konuldu. Baskının yapıldığı saatlerde şehir dışında bulunan Tuncel’in kendisine ait olduğu belli olan bilgisayarının içerisinde dava dosyaları ve mesleki dosyalar bulunduğu halde bilgisayarın imajı yerine sabit diskine el konuldu. Mevzuata göre baskınlarda polisin, sabit disklerin imajını alması, bu imajın bir kopyasını kendisi götürürken, bir kopyasını ve sabit diskin kendisini kişiye vermesi gerekiyor. Sabah 7’de başlayan aramada Tuncel’in sadece bilgisayarının sabit diski değil, dava dosyalarına ait CD’ler, müvekkillerinin gönderdiği mektuplar ve içerisinde şahsi fotoğraflarının bulunduğu fotoğraf makinesine de el konuldu.

Savcı aramaya telefonla katıldı
Öte yandan kanunlara göre avukatların evlerinde ya da bürolarında yapılan aramalarda olay yerinde bulunması gereken savcı orada değildi. Gerekçe olarak "aramaya savcının telefonla izin verdiği" gösterildi. Aramada bulunması gereken barodan görevli avukatın da duruma müdahale etmediği iddia ediliyor.

Sadece Öcalan’ın kitaplarını geri verdiler
El konulan kitaplar arasında Fethullah Gülen, Marksist klasikler, Mahir Çayan ile Deniz Gezmiş kitapları ve Abdullah Öcalan’ın kitapları yer alırken arama sonrası sadece Öcalan’ın kitapları geri verildi. Gülen'inkiler dahil diğer kitaplara ise el konuldu.

"Kapıyı açmayınca annenize gittik"

Güneş’in evine sabah 6’da gelen emniyet ekipleri daha sonra Tuncel’in 80 yaşındaki annesinin de evine gittiler ve oradan arama yaptılar. Tuncel’in üç yıl önce kaldığı, tansiyon rahatsızlığı bulunan annesinin Cihangir'deki evine neden baskın yaptıkları sorulan polisler, "Önce size geldik, kapıyı çaldık. Açan olmayınca oraya gittik" şeklinde yanıt verdiler.

Tutuklanan isimlerden üçü üniversite öğrencisi

Devrimci Karargâh soruşturması kapsamında Mehmet Güneş ile birlikte tutuklanan diğer isimler şu şekilde: Murat Şahin, Bayram Akdoğdu, Volkan Karakuş, Deniz Küçükbumin, Şeyma Özcan, Gülseren Poyraz, Emrol Pamuk, Mehmet Güneş, Onur Erkut, Benay Can, Umur Suyadal, Vedat Yıldız, Ersin Sarıçam ve Tamer Taş. Deniz Küçükbumin İstanbul Üniversitesi, Benay Can İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Şeyma Özcan ise Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi.

Şeyma gazetecilik stajı yapacaktı, tutuklandı
Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümü 2. Sınıf öğrencisi Şeyma Özcan’ın da tutuklanarak Bakırköy Cezaevi’ne gönderildiği süreçte Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciler destek eylemi düzenledi. Şeyma Özcan için düzenlenen eyleme annesi Sultan Özcan ve babası Ruşen Özcan da katıldı. Annesi Sultan Özcan, Şeyma’nın bir avukatla gazetecilik stajı ayarlaması konusunda yaptığı telefon görüşmesinin “suç delili” olarak kullanıldığını belirtti.

Baskına gelenler Bostancı'daki çatışmayı hatırlattı
Tutuklananlar arasında bulunan İstanbul Üniversitesi Tarih bölümü 3. Sınıf öğrencisi Deniz Küçükbumin’in annesi Emine Küçükbumin, hem kendi evlerine hem de Deniz’in ayrı yaşadığı eve eşzamanlı olarak sabah 5.30’da baskın yapıldığını söyledi. Evlerine girilmesine tepki gösterdiklerinde kendilerine Bostancı çatışmasının hatırlatıldığını söyleyen anne Küçükbumin, evde gazete kuponlarıyla alınan devrim ansiklopedilerine ve sabit disklere el konulduğunu ifade etti.

(soL - Haber Merkezi)