'Deprem geride kaldı çıkın!'

İzmit’in Arızlı Köyü’nde, Irak Kızılay’ınca hibe olarak yaptırılan konutların tapularının verilmesini beklerken, kendilerinden konutlardan çıkmaları istenen depremzede aileler, “mücadeleye sonuna kadar devam’’ kararlılığını sergilediler.
Pazartesi, 08 Haziran 2009 10:50

soL (Kocaeli) Marmara depremi sonrası Irak Hükümeti'nce hibe edilen, ham petrolün satışından sağlanan 10 milyon dolarlık kaynakla depremzedelere verilmek üzere yaptırılan konutlardan çıkması istenen 147 aile, karara tepki gösterdi. Tapularının verilmesinde ısrar eden aileler, kendilerinin değil vilayet personelinin konutlarını boşaltmasını istiyor.

Konutların bulunduğu alanda tepki eylemi olarak örgütlenen yürüyüş ve basın açıklamasına TKP, EMEP, ÖDP, CHP, Halkevleri, Tunceliler Derneği, KESK'e bağlı sendikalar ve demokratik kitle örgütlerinin üyeleri katıldı. Konutların başlangıç noktasından meydana kadar yürüyen depremzede aileler ve dostları, AKP karşıtı sloganlar atarak, taleplerini içeren dövizler taşıdı. Destek sunanlar adına yapılan konuşmalarda, hibe kredi ile yapılan konutların sahiplerinin depremzedeler olduğu vurgulanırken, konutların tapularının bir an önce depremzede ailelere verilmesi istendi.

"Konutların sahibi depremzedelerdir"

Depremzede aileler adına konuşan Recep Uğur, Irak devleti ile söz konusu dönemde yapılan protokolde, konutların kesinlikle depremzede ailelere hibe edildiği ifadesi bulunduğuna değinerek, ''237 adet yapılan konutlardan 90'ı 8 yılda depremzede ailelerin elinden alınmıştır. Kalan konutlardan da tecrit edilmek isteniyoruz. Lojman haline getirilmek istenen bu konutların asıl sahipleri bizleriz. Utanmasalar, bu konutlar bürokratlara hibe edildi, buradan defolun diyecekler. Deprem dönemi yapılan 10 milyon dolarlık ayni yardımın gerçek sahibi depremzede ailelerdir. Bu konuda kararlı bir duruş sergilemeyi sürdüreceğiz'' dedi.

Uğur, yerel seçimler öncesinde bazı siyasilerin, ''bizi seçin, tapularınızı hemen verelim'' türü vaatlerde bulunduğunu da hatırlatırken, ''Hangi sözlerini tuttular ki? Depremzede aileler, saltanat için, menfaat için bu kadar küçülebildiklerine, bu kadar onursuz oluşlarına kırgındır. Fakat, son kez kandırdılar, son kez umut ve sadakayla aldattılar. Ama, artık emekçi olan bu depremzedeler kendilerine varoşların insanı olarak bakılmasına izin vermeyecek, hak arayışında sürekliliği sağlayacaktır. İsteğimiz, depremzedelerin mülkiyetiyle ilgili isteği yerine getirebilecek yasal düzenlemenin hızla geliştirilsin, suç işleyen bürokratlar da siteden derhal tahliye edilsin'' şeklinde konuştu.

Kadın depremzedelere övgü
Hak mücadelesine kadın depremzedelerin öncü olduğunun altını da çizen Uğur, şöyle devam etti: ''Bizler, mavi gözlü kurtarıcının torunlarıyız, yeşil parkeli delikanlıların kardeşleriyiz, tapularımızı almadan ve suç işleyen bürokratlar tahliye edilmeden evlerimize girmeyeceğiz, oturacağız, oruç tutacağız dediler. Bu yiğit kadınlarımızı kutluyoruz. Faşizan baskılarla her yeri teslim alabilirler, ama bizim yüreğimizi asla. Baskılar bizi sindiremeyecek, susturamayacak.''

Talepler

Depremzede aileler adına konuşan iki kadın da, taleplerini şöyle sıraladılar: ''Görevini kötüye kullandığı için site müdürü görevden alınsın. Depremzede olmadığı halde, konutlarımızda barınan bürokratlar derhal tahliye edilsin. Tapu sicil işlemleri için gerekli yasal düzenlemeler yapılsın. Konutların inşası sırasında paranın nasıl harcandığı kamuoyu ile paylaşılsın. Siteyi depremzedeler yönetsin, site müdürünü de depremzedeler seçsin. Sosyal devlet ile bağdaşmayan ortak gider altındaki para tahsili derhal durdurulsun."

İki kez süre verilmişti

Bu arada, konutların tasarruf hakkının vilayet yönetiminde olduğundan hareket eden valilik, depremzede ailelere, konutları düşük bedelle 5 yıllığına kiralamış, bu süreyi 2.5 yıl önce bir kez uzatmıştı. Zaman zaman gönderilen konutları boşaltın tebligatları sonucu, 80 aile polis zoruyla konutlardan çıkartılmıştı. Bu konutlara, daha sonra aralarında bazı vali yardımcılarının da bulunduğu vilayet personeli yerleştirilmiş, o konutlar lojman olarak kullanılmaya başlanmıştı.