Demirtaş: YPG-ÖSO ittifakından memnunuz

YPG'nin IŞİD'e karşı ÖSO ve Tevhid Tugayı gibi cihatçı örgütlerle işbirliğine HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'tan destek geldi. Demirtaş, "Bu çok doğru ve önemli bir gelişmedir. Olması gereken budur. Biz bundan memnuniyet duyarız" dedi.

Rojava'nın silahlı gücü YPG'nin, Suriye'de kanlı katliamlara imza atmış olan ÖSO ve Tevhid Tugayı gibi cihatçı örgütlerle "IŞİD'in elindeki kimi bölgeleri kurtarma" gerekçesiyle ittifak yapmasına HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş destek verdi. Demirtaş, yaptığı açıklamada "Bu çok doğru ve önemli bir gelişmedir. Olması gereken budur. Biz bundan memnuniyet duyarız" dedi.

Irak Kürdistanı Başbakanı Neçirvan Barzani'yle görüşmek için HDP heyetiyle birlikte Erbil'de bulunan Demirtaş, burada yaptığı açıklamada IŞİD'e karşı Kürt siyasi parti ve hareketlerin birlikte hareket etmesi için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

AA'nın haberine göre Demirtaş, "En azından geçici bile olsa direniş güçlerinin birlikte hareket etmesi, savunmalarını ortak perspektifle yapabilmeleri çok önemlidir. Bu ortak bir orduya dönüşür mü bunu önümüzdeki yıllarda daha açık görebiliriz. Silahlı güçler, her yerde IŞİD'e karşı ortak savunma yapabilmelidir. Bunu Mahmur'da yaptılar, Şengal ve Rojava'da da yapabilirler" diye konuştu.

'Kürt partiler arasındaki gerilim IŞİD'e yarar'
Demirtaş, "Mevcut koşullar ulusal kongrenin toplanmasına fırsat vermiyor ama ulusal kongre toplanamıyor diye diyaloğun kopması, hassasiyetlerin dikkate alınmaması gibi bir durum olmamalıdır. 'Bir mekanizma kurulsun' demiyoruz. Bir dayatma içinde değiliz. Kürt partileri ve hareketleri bir araya gelip bunu tartışsınlar. En doğrusunu kendileri bilirler. Yeter ki diyalog kopmasın. Kürt partiler arasında yaşanacak siyasi gerilimlerden en fazla yararlanacak olan IŞİD gibi güçlerdir. Hiçbir halkı ve inancı kendi kaderiyle baş başa bırakamayız. Halkın istediği şekilde tüm güçlerimizi bir arada tutmak zorundayız. Hiçkimse öfkeyle hareket etmemeli" dedi.

'Umarım bu ittifaklar gelişir'
Demirtaş, gazetecilerin Suriye'de YPG'nin IŞİD'e karşı Özgür Suriye Ordusu'yla ittifak yapmasını hatırlatması üzerine, "Basın üzerinden bize gelen bilgiler de o yönde. ÖSO ve YPG güçleri, orada bazı bölgelerde, IŞİD'e karşı birlikte mücadele etme kararı almışlar. Bu çok doğru ve önemli bir gelişmedir. Olması gereken budur. Aynı amaç için eğer mücadele ediyorlarsa o barbarlıktan kurtulmanın yolu ayrılık değil, bir arada mücadele etmektir. Umut ediyorum, bu tür ittifaklar gelişerek devam eder. Biz bundan memnuniyet duyarız" görüşünü dile getirdi.

Rojava'ya yapılacak ziyaretin ardından Türkiye geçeceklerini bildiren Demirtaş, ABD ziyaretiyle ilgili bir çalışma olduğunu ancak programın henüz somutlaşmadığını belirtti.