Darbe korkusu ile siyaset

Türkiye siyasetindeki ‘olumsuz’ gelişmeleri, ırkçılık ve milliyetçilikle açıklayan DurDe girişimi Ergenekon’dan ve darbe tartışmalarından ilham alırken, darbeye karşı sivil hareketi güçlendirmek için harekete geçiyor.
Çarşamba, 18 Haziran 2008 19:04

soL (HABER MERKEZİ) Kendilerini "Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Girişimi" olarak adlandıran ve ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras ile Genç Sivillerin destek verdiği Girişim 21 Haziran'da 'Darbeye karşı ses çıkar yürüyüşü' için hazırlıklara başladı. Daha önce de türbana özgürlük eylemleri kapsamında Genç Siviller ile bazı kitle örgütleri ortak eylemler gerçekleştirmişlerdi. Bu eylemler sırasında AKP ve şeriat yandaşı örgütler ile bazı kitle örgütleri bir arada hareket etmişlerdi.

Genç Siviller AKP'nin özgürlükler açılımının savunucu olarak hareket ederken, türban ve AKP'nin kapatma davasına karşı darbe söylemini öne çıkarıyor. Önceki yıllarda "genç subaylara karşı genç siviller" söylemini benimseyen sol kesimler, AKP yandaşı Genç Siviller Hareketi'ne uzak durmuyor.

Haziran ayında yapacağı etkinliklerle Türkiye'deki olumsuz gidişata 'Dur' diyecek olan Girişimin diğer destekçileri arasında Türkiye Barış Meclisi, Mazlum-Der, DTP, SDP gibi siyasi partiler de bulunuyor.

Girişim, 21 Haziran'da 'Darbeye karşı ses çıkar yürüyüşü' ile Tünel'den Taksim'e doğru yürüyüş düzenleyecek. Daha sonra farklı konularda farklı kesimlerden katılımcıların yer alacağı paneller düzenleyecek. Fransız Kültür Merkezi'nde düzenlenecek panellerin konu ve tarihleri şöyle:

25 Haziran'da DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Agos Gazetesi sayfa editörü Dilek Kurban, Bağımsız Feminist/Anti-militarist'ten Ferda Ülker, Feminist Kadının İnsan Hakları ve Yeni Çözümler Derneği'nden Pınar İlkkaracan ve Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Dernegi'nden Zeliha Deniz'in konuşmacı olarak katılacağı 'Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için' konulu panel düzenlenecek. Aynı tarihte Uluslararası Af Örgütü'nden Umut Güner, Avukat Senem Doğanoğlu, Bilgi Üniversitesi akademisyenlerinden Turgut Tarhanlı ve Avukat Fırat Söyle'nin katılımıyla 'İlahi Adalet Sen Bir Ömürsün' konulu panel düzenlenecek. Panelde Türkiye'deki hukuk sistemi tartışılacak.

27 Haziran'da, Almanya Sosyalist Demokrasi Partisi Milletvekili Lale Akgün, İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, Emekçi Hareket Partisi (EHP)'den Elif Karan, Küresel Eylem Grubu'ndan Meltem Oral, Genç-Sen'den Ozan Ersan ve İzmir Kaos GL'den Devrim Sezer'in katılımıyla 'Dans Edemeyeceksek, Bu Bizim Devrimimiz Değil' konulu panel düzenlenecek. Yine aynı tarihte, Pınar Selek, Hülya Gülbahar, Burcu Ersoy, Liz Amado ve Barış Gencer gibi sivil toplum kuruluşu üyelerinin katılacağı 'Sevsinler ahlakınızı' konulu panel düzenlenecek.