“Çıkan yasa darbecileri yargılamak için”

Partisinin Kocaeli İl Kongresi'nde konuşan Başbakan Erdoğan, CHP’nin “Kandırıldık” dediği yasayı savunarak, çıkan yasanın darbecileri yargılamak için olduğunu söyledi.
Pazar, 28 Haziran 2009 17:26

soL (HABER MERKEZİ) AKP Kocaeli İl Kongresinde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki gece Meclis'te kabul edilen ve CHP'nin "Kandırıldık" dediği yasayı savundu.

Erdoğan, "Muhalefet yine Anayasa Mahkemesi önüne dayandı. Mayın yasasını iptal etmek için uğraşıyorlar. 6,5 yıldır mahkeme kapılarındalar. Mahkeme kapılarını aşındırdığınız gibi bir de Anadolu yollarını aşındırın. Van'a gidin, Muş'a gidin, Sivas'a gidin, Kayseri'ye gidin. Önceki gece Meclis'ten çıkan yasa hakkında dün akşam grup başkan vekilleri çıkmış, "AK Parti'nin adetidir yine bizi kandırdı." diyor. Beraberce el kaldırıldı, sen neredeydin? Nasıl politikacısın? Gözleri var görmez, kulakları var duymaz" dedi.

Erdoğan, CHP'nin geçici 15. maddenin kaldırılması teklifini ima ederek "Hani darbeye ve darbecilere karşıydın? Hani samimiydin, bu yasa darbe ve darbecileri yargılamak için. AK Parti mafyalarla çetelerle mücadele ediyor. Bunlar o çetelerin avukatlığını yapıyor. AK Parti hem sınırlarımızıdaki hem de zihinlerdeki mayınları temizlemek için çalışıyor" dedi.

"Kurumları birbirine düşürmeye çalıştılar"
Başbakan Erdoğan, belge olayına da değinerek, "Son belge olayında demokrasiyi muhafaza ettiklerini, tutarlı olduklarını sandık, duygulandık. Sadece iki hafta tutarlılıklarını muhafaza edebildiler. Sözkonusu belge üzerinden AK Parti'yi mahkum etmeye çalıştılar. Malum belge üzerinden çatışma çıkarmak istediler. Kurumları birbirine düşman etmeye çalıştılar. Boşa uğraşıyorlar" diye konuştu.

Başbakan, "Arkasına ya da karşısına askeri alarak, kurumlar arası çatışmadan medet umarak siyaset tedavülden kalktı. Kurumlar demokrasiye sahip çıkıyor. Demokrasiye inançlarını aleni şekilde ifade ediyorlar" dedi.