Cemaat: Biz olsak direnişçileri içeri attırırdık

Özel Yetkili Mahkemeler'in durumuyla ilgili hükümetle gerilim yaşayan Gülen cemaati, son yargı paketleri yüzünden Gezi direnişçilerinin "yeterince cezalandırılmadığına" vurgu yapıyor. Zaman gazetesinin konuyla ilgili haberinde, "yeterince operasyon yapılmadı, herkes serbest bırakıldı" eleştirisi var.

Hükümet ve cemaat arasında, son yargı paketleriyle birlikte başlayan tartışmada, cemaate ait Zaman gazetesi bir hamle yaparak, yargı paketleriyle birlikte Gezi direnişçilerinin yeterince cezalandırılmadığını iddia etti.

Zaman gazetesinde Göksel Genç - Elif Eşit imzasıyla yer alan haberde, "demokratikleşme adına çıkartılan yargı paketlerinin bu tip olaylarla ve terörle etkin mücadeleyi engellediği" öne sürülüyor.

'Daha ağır suçlardan işlem yapın'
Direnişçilerin serbest bırakılmasını eleştiren Zaman, yaptığı haberde cemaate yakın bazı hukuçuların görüşlerine yer vererek bunları "hukuk çevrelerinin şikayeti" olarak sunuyor: "Bu olaylara sebep olan eylemcilerin büyük kısmı adli makamlara teslim edilemedi. Kamuoyunda, ülkenin birçok yerini savaş alanına çeviren göstericilerin yakalanıp yargı önüne çıkarılmaması, yakalananların büyük bölümünün ise serbest bırakılması eleştiriliyor. Savcılar, gözaltına alınan göstericiler hakkında ‘polise mukavemet' ile ‘gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet' suçlarından işlem yapıyor. Bu suçlara öngörülen cezaların ağır olmaması sebebiyle zanlılar serbest bırakılıyor."

Cemaatin 'hukukçuları' faşizmi çağırıyor
Haberde görüşü alınan emekli savcı Gültekin Avcı, son dönemde çıkarılan yargı paketlerindeki temel hak ve özgürlüklere ilişkin düzenlemelerden, "vatandaştan ziyade teröristlerin faydalandığını" söylüyor. Emekli Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel de, soruşturmayı yürüten savcıları, zanlılara yaptığı işlem maddelerinden eleştiriyor. Gözaltına alınan isimlerin Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yargılanması gerektiğini savunuyor. Gündel, eylemciler hakkında "polise mukavemet ile gösteri kanununa muhalefet gibi basit fiillerden işlem yapılmasını" hukuka aykırı bularak, "polisin yeterli derecede operasyon yapmadığını" iddia ediyor. Gündel şu skandal ifadeleri kullanıyor: "Önceki dönemde yaşanan olaylarda polis göstericilerin kimlik tespitini tek tek yapıp yargı önüne çıkarıyordu. Ancak bu kez etkili operasyon yapamadı. Vatandaşlar da bundan şikayetçi."

'Kameralardan seçip operasyon yapın'
Emekli hakim Mete Göktürk ise Gezi eylemlerinde yeterli kanıtların adli makamlara getirilemediğini iddia ediyor. Eylemciler hakkında işletilen ‘gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet' suçlamasının tutuklama için yeterli olmadığını söylüyor ve kamera görüntülerinden kişilerin tespit edilmesi halinde ileride yeni operasyonların olabileceğini ifade ediyor.

Yargıda mevzi kaybettiğini düşünen cemaatin, hükümeti "yeterince sert olmamakla" eleştirmesi ise oldukça manidar. Direniş süresince AKP'nin köşeye sıkışmasını kendisi için de bir tehdit olarak gören cemaat hükümetle ortak tavır almayı seçmişti. Cemaatin bu tavrı koruyacağı tahmin edilirken, hükümetin direniş karşısındaki zayıflığını yargıdaki hesaplaşma bağlamında bir koz olarak kullanmayı gündeme aldığı görülüyor.