Bu fotoğraf o zihniyeti çok iyi anlatıyor!

Son 10 yılda tüm dünyada terör suçundan hüküm giyen 3 kişiden birinin Türkiye'de olduğunu ortaya koyan açıklamanın yansıttığı zihniyet, Hopa'da polisin miting meydanındaki herkesi tek tek şüpheli olarak işaretlediği fotoğrafa aynen yansımış.
Çarşamba, 07 Eylül 2011 13:31

Konu yeterince gündeme gelmedi ama, ABD'nin öncülüğünde dünya tarihinin en histerik "teröre karşı savaş" döneminde, yani son 10 yılda tüm dünyada terör suçundan hüküm giymiş 35 bin kişiden 12 bininin Türkiye'de olması, ülkemizde hakkını arayan vatandaş üzerinde sallanan "terörizm" adlı Demokles kılıcına dair çok şey anlatıyordu.

Bu zihniyetin nasıl işlediğini çok iyi anlatan bir örnek, Hopa'dan geldi. Radikal gazetesinden İsmail Saymaz'ın yaptığı haberde, Hopa'da yaşanan protestolarla ilgili polis fezlekesine konulan fotoğrafa yer verildi. Fotoğrafta, miting alanında görülen herkesin tek tek şüpheli olarak işaretlendiği görülüyor.

foto.jpeg

Referandumda 'hayır' kampanyası "terörist eylem"
Habere göre Başbakan Tayyip Erdoğan’ın mitingi öncesinde, emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun öldüğü, bir Başbakanlık korumasının ağır yaralandığı Hopa Olayları ile ilgili polis fezlekesinde, 36 şüphelinin yanı sıra 46 Hopalı daha firari şüpheli diye anılıyor. Fezlekede, şüpheliler ‘yasadışı örgüt’ üyesi sayılırken, daha önce katılmış oldukları 1 Mayıs Mitingi, TEKEL’e destek eylemi, bir yumurtalı protesto ve geçen yıl yapılan referandumda ‘Hayır’ kampanyası ‘terörist eylem’ sayılıyor.

Artvin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nce 4 Haziran 2011’de hazırlanıp Erzurum Özel Yetkili Başsavcılığı’na gönderilen fezlekede, çoğu polislerden oluşan 26 kişi ‘mağdur ve şikâyetçi’ sıfatıyla yer alıyor. 36 şüpheliden bahsedilirken, 46 Hopalı da firari şüpheli olarak anılıyor.

Metin Lokumcu "yönlendirici"
Atılan gaz bombasından etkilenerek öldüğü savunulan emekli öğretmen Metin Lokumcu olayların yönlendiricisi olarak tarif ediliyor: “Metin Lokumcu’nun iki metre uzunluğunda inşaat demirinin olduğu ve demiri göstericilere göstererek polise karşı kışkırttığı, çevik kuvvet polislerine agresif şekilde müdahale ettiği, ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’ diye bağırdığı görülmüştür.”

İlçe meydanında toplanan halka ait görüntüler de fotoğraflar halinde fezlekede bulunuyor.

Olmayan örgüte üye yaptılar
Emniyet fezlekesinde Halkevi üyeleri THKP/C-Devrimci Yol adlı olmayan bir örgütle bağlantılandırılıyor. Halkevleri’nin eylemleri ‘hükümeti yıpratmaya dönük’ sayılıp şöyle deniyor: “Açıklama, bildiri, yürüyüş, posta gönderimi, panel, forum, yazılama, afiş, pankart, kavga şeklinde eylemler gerçekleştirdikleri görülmüştür. Derneğin, 2011 genel seçimlerinde de çalışmarının temelini AKP karşıtlığı oluşturmuştur.”

Daha sonra da Artvin ve Hopa’daki ESP ve Halkevleri üyelerinin katıldığı yasal eylem ve etkinlikler MLKP ve THKP/C Devrimci Yol’un illegal eylemi kabul ediliyor.

‘TEKEL’e destek eylemi, Torba Yasa’yı protesto, AKP Milletvekili Aytekin Çolak’a yumurta atılması, 1 Mayıs Mitingi ve referandumda ‘Hayır’ kampanyası’ fezlekede zikredilen ‘terörist’ eylemler arasında yer alıyor.