"Bir tane pergel al, gel kafatasımı ölç"

Başbakan Erdoğan'ın "Boy değil soy önemli" sözüne CHP lideri Kılıçdaroğlu "Eğer sen insanların soyuyla uğraşıyorsan eline bir tane pergel, cetvel al. Gel benim kafatasımı da ölç" yanıtını verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sinop'ta düzenlenen referandum mitinginde Başbakan Erdoğan'ın üslubunu eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın "boy değil soy önemli" sözlerine karşılık "Recep Bey önce anamızı ağzına aldı. Sonra babamızı ağzına aldı. Bugün Gaziantep’te benim soyumu sorguluyor" diyen Kılıçdaroğlu, "Ne annemden, ne babamdan, ne soyumdan hiç utanmadım. Hepsiyle onur duydum. Ama Recep Bey’e tavsiyem var: Devlet senin emrinde benim soyumu öğrenmek istiyorsan, İstanbul Müftülüğüne başvurursun. Orada tutulan defterlere bakarsın benim soyumu öğrenirsin. Ama çok merak ediyorsan eğer sen insanların soyuyla uğraşıyorsan eline bir tane pergel, cetvel al. Gel benim kafatasımı da ölç. Buna da benim itirazım olmaz" dedi.

"Başbakan'ın kalpazan olduğunu ben değil Cumhuriyet Savcısı söylüyor"
Kılıçdaroğlu ayrıca, "Sayın Başbakan'dan istirham ediyorum, ağzını bozmasın. Bir de kalkıp diyor ki, iftira ediyor. Ne demişim? Recep Bey'e kalpazan demişim. Kalpazanı ben demedim bu ülkenin Cumhuriyet Savcısı diyor. Merak ediyorsa gitsin dosyasına baksın, yazar orada Recep Tayyip Erdoğan diye. Üstelik o dosyayı Meclise Recep Tayyip Erdoğan kendi imzasıyla gönderdi. Ve o yazıda da kendisinin kalpazanlıkla suçlandığını kendisi de okuyor. Recep Bey sen onu okuyorsun da bana niye sitem ediyorsun? Yapmasaydın o işi. Yapıyorsun, ben dile getirince mağdur rolü oynuyorsun. Senin maskeni indireceğim" dedi.

"Hayır çıkarsa Türkiye'nin önü açılır"
Referandumda hayır oyu çıkmasının ülkenin önünü açacağını ileri süren Kılıçdaroğlu, "Referandumdan 'hayır' çıkarsa değişimin önü açılır, Türkiye’nin önü açılır. Adalet yerini bulur. Gelecek kaygısı olmayan bir Türkiye’yi yaratmak için ilk adımı atmış oluruz. Halkın önüne çıkacağız, doğruları söyleyeceğiz. Doğruları söyleyeceğiz ki çirkin siyasetçiler, malı götürenler belli olsun, dokunulmazlık dosyalarının arkasına saklananlar belli olsun. Hayırsızlara hayır oyu vermek ülkenin önünü açacaktır" dedi.

"Grev hakkı olmadan toplu sözleşme mi olur?"
Memurların kandırılmaya çalışıldığını savunan Kılıçdaroğlu, toplu görüşmelerin sadece adının değiştirileceğini, grev hakkı olmadığı için memurlara yönelik bir kazanım söz konusu olmayacağını söyledi.

"Deniz Feneri neden bir türlü sonuçlanmıyor?"
Hükümetin Anayasa değişikliğiyle yargıyı ele geçirmek istediğini savunan Kılıçdaroğlu, "Neden Deniz Feneri bir türlü sonuçlanmıyor. Almanya davayı açtı bitirdi. İkinci davayı açmak için hazırlık yapılıyor. Bizimkiler daha açacak. Niye açmıyor? Referandum bitecek yargıyı ele geçirecekler. Orada da şu Almanlar yanlış yapmış diyecekler. Onun için söylüyorum hayırın ne kadar hayırlı olduğunu, hayırsızlara ders vermek için hayırın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Onun için diyorum, gelecek kaygısı yaşamayan bir Türkiye için bu anayasa değişikliğine ’hayır’ demeliyiz" dedi.

Kılıçdaroğlu, Anayasa değişiklik paketinde dokunulmazlıklara ilişkin bir hüküm olmamasını da eleştirdi.

(soL - Haber Merkezi)