“Avrupa, Türkiye’nin tam üyeliğine dayanamaz”

Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Pöttering, Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin tam üyeliğine dayanabilecek güçte olmadığını söyledi.
Pazar, 31 Mayıs 2009 18:32

soL (HABER MERKEZİ) Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Pöttering, Yunan Elefterotipia gazetesine verdiği demeçte, "Türkiye ile de tam üyelik yerine özel ilişkiler oluşturmasından yana olduğunu" belirtti.

Pöttering, "Avrupa Parlamentosu'nda büyük çoğunluğun, Türkiye'nin kriterleri yerine getirmesi durumunda tam üyeliğinden yana olduğunu" belirten Pöttering, "Ben şahsen aynı fikirde değilim. Avrupa, Türkiye ile özel bir ilişki oluşturmalı. Ancak hepsi oraya kadar. Avrupa'nın, Türkiye'nin tam üyeliğine dayanamayacağına inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin tam üyeliğinin, Avrupa için siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan büyük bir iddia olduğunu söyleyen Pöttering, "Ancak, eğer sonuçta tam üyeliği seçersek, müzakerelerin, tüm kriterlerin Türkiye tarafından tam kabulüyle sonuçlanacağından emin olmalıyız. Buna rağmen, böyle bir şeye başka bir siyasi neslin karar vereceğini düşünüyorum" dedi.