Atakan’ı kriminal de vurdu

Ahmet Atakan’ı vurduğu düşünülen, üzerinde kan ve saç olduğu sanılan örnekler bulunan gaz kapsülüne ilişkin rapor çıktı. Ankara Jandarma Kriminal, “kapsülün üzerinde kan yok, maddenin ne olduğunu anlamadık” dedi.

Elif Örnek - soL
Hatay Antakya’da polis saldırısı sonucu öldüğüne dair bulgular bulunan Ahmet Atakan’ı vurduğu düşünülen gaz kapsülüyle ilgili, skandal bir rapor verildi. Kriminal laboratuvarında incelenen kapsül hakkında düzenlenen tek sayfalık raporda, “Üzerindeki madde kan değil, ancak ne olduğunu anlamadık, saçları inceleyemedik” denildi.Ahmet Atakan’a isabet ettiği düşünülen ve üzerinde saç ve kan örneği olan gaz bombası kapsülü, 13 Eylül’de, Ahmet’in çatısından düştüğü binanın bitişiğindeki apartmanın önünde, mazgalların içinde bulundu. Durumun Atakan ailesine haber verilmesinin ardından aile, CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz’la birlikte, gaz bombası kapsülünü Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’na götürdü.

Jandarma’dan 
‘akla ziyan’ rapor
Başsavcılığın Hatay İl Jandarma Komutanlığı’ndan görevlilere teslim edilen kapsül, incelenmek üzere Ankara’da bulunan Jandarma Kriminal Dairesi’ne gönderildi. Kapsülü incelenmesinin ardından, akıllara durgunluk veren bir rapor hazırlandı. Raporda kriminal laboratuvarın, gaz kapsülü üzerindeki maddenin kan olmadığını tespit ettiği fakat ne olduğunu anlayamadığı görüldü. Kırmızı maddenin ne olduğu konusunda hiçbir bilgiye yer vermeyen Jandarma Kriminal Laboratuvarı, saç kılı olduğu düşünülen örnekler için de benzer şekilde rapor düzenledi ve saç örneklerinin tespit edilemediğini savundu.

Atakan ailesinin avukatlığını yapan Mevlüt Yeşildağ, soL’a yaptığı açıklamada, rapora itiraz edeceklerini söyledi. Yeşildağ, gaz bombası kapsülünün kendilerine teslim edilmesi halinde, bağımsız bir heyet ya da kuruluş tarafından inceleme yapılması için talepte bulunacaklarını söyledi.