Ankara'da binlerce akademisyen yürüdü

Dün Ankara'da buluşan binlerce akademisyen Kuğulu Park'a yürüdü. ''Hükümetin ne üniversite yasası ne anayasa yapacak ehliyeti olmadığını ilan ediyoruz'' diyen akademisyenler, ''Barikatlarda öğrencilerimizin yanındayız'' mesajı verdi.
Cuma, 14 Haziran 2013 21:48

Öğretim elemanları, "Taksim direnişini desteklemek ve direnişi boğmaya dönük şiddet ve yalan dalgasını protesto etmek" için Kuğulu Park'a yürüdü. Dün akşam saat 19.00’da,"Öğretim Elemanları Taksim Direnişini Selamlıyor" pankartıyla Esat Dörtyol'da toplanan binlerce akademisyen, "Her yer Taksim, her yer direniş", "İsyan, devrim, özgürlük", "Direne direne kazanacağız", "Hükümet istifa", "Katil AKP, diktatör Tayyip" sloganlarıyla, Tunalı Hilmi Caddesi'ni kısmen trafiğe kapatarak Kuğulu Park'a yürüdü. "Abdullah Cömert ölümsüzdür", "Ethem Sarısülük ölümsüzdür", "Mehmet Ayvalıtaş ölümsüzdür", "Halkız biz, yeniden doğarız ölümlerden" yazılı dövizler taşıyan öğretim elemanlarına, araçlar kornalarla destek verirken, esnaf ve evlerindeki yurttaşlar da alkış, ıslık ve sloganlarla eşlik etti.

Kuğulu Park'ta yapılan basın açıklamasını Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği, Gazi Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği, Isparta Öğretim Elemanları Derneği, İnönü Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği, Ortadoğu Öğretim Elemanları Derneği, Tüm Öğretim Elemanları Derneği, Üniversite Konseyleri Derneği ve Van Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği adına Prof. Dr. Erhan Nalçacı okudu. Nalçacı, protestoların yalnızca bir çevre duyarlılığı veya Gezi Park'ı için değil, 11 yıldır devam eden bir siyasi tarza, bir rejim inşasına karşı biriken öfkeden olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Biz, akademisyenler, ülkemizin yaşadıklarının aynısını üniversitelerde yaşadık, yaşıyoruz. Topluma ait üniversiteler piyasaya alıştırıldı, şimdi özelleştirilmek isteniyor. Üniversiteler Abdülhamit'e onursal doktora verecek kadar gericileştirildi. Üniversiteler kişiliksizleştirildi ve hükümetten yana tavır almaya zorlandı, kimi de bunu gönüllü olarak yaptı. Haziran direnişini koşulsuz destekliyor ve selamlıyoruz. Hükümetin ne üniversite yasası ne anayasa yapacak ehliyeti olmadığını ilan ediyoruz. Yeni bir ülkeyi kuracak Anayasanın ve özgür, bağımsız, bilimsel, toplumdan yana bir Üniversite Yasası'nın ancak direnen halkımız tarafından yapılacağını biliyor ve seviniyoruz."

Basın açıklamasında Eğitim-Sen Üniversiteler Şubesi’nden Cenk Yiğiter, öğrencilerinin direnişini selamladıklarını ve kendilerinin de barikatlarda öğrencilerinin yanında yer aldıklarını ifade etti.

Eğitim-Sen MYK üyesi Betül Öztürk Korkut da çapulcuların tüm Türkiye’deki direnişini selamladı. AKP’nin eğitim, sağlık, çevre gibi alanlarda yürüttüğü politikalara isyan edildiğini söyleyen Korkut, “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Özgürlüğünü bilen, hakkını bilen bir halk var karşınızda” dedi ve AKP’ye meydan okuduklarını belirtti.

Nurettin Abacıoğlu ise üniversitelerin AKP eliyle piyasaya açıldığını,üniversiteler bilim üreten aydınlanmacı işlevinin yok edilmeye çalışıldığını söyledi.

Ali Gökmen ise polisin kullandığı gazların yaşlı,çocuk demeden kötü etkilediğini ve polisin bu kontrolsüz şiddetini durdurması gerektiğini söyledi.

(soL-Ankara)