Altan Tan: Şeriata gidelim

BDP’nin desteklediği Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı Altan Tan, Erdoğan’a “Türkler ile Kürtler arasında kavga varsa gel Allah'ın hukukunu uygula şeriata gidelim. Bunu kabul etmiyorsan AB, bunu da kabil etmiyorsan çağdaş demokrasi var, bunu da kabul etmezsen Kopenhag kuralları var” dedi.

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde düzenlenen mitingte konuşan Emek Barış ve Özgürlük Bloğu bağımsız adayı Altan Tan, Kürt sorunun çözümü konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulunarak, "Türkler ile Kürtler arasında kavga varsa gel Allah'ın hukukunu uygula şeriata gidelim. Bunu kabul etmiyorsan AB, bunu da kabil etmiyorsan çağdaş demokrasi var, bunu da kabul etmezsen Kopenhag kuralları var" dedi.

Altan Tan konuşmasında şunları söyledi:

“Bu seçim sıradan bir seçim değil. Yüz yıldır unutulan, Kürtler'in haklarını alacağı bir seçimdir. Başka bir yol kalmamıştır, Yan azadi, yan azadi (Ya Özgürlük, Ya Özgürlük) başkada bir şey kabul etmeyeceğiz. Edi Bese (Artık Yeter). Şimdi 'yeni bir anayasa hazırlayacağız' diyorlar. İsterseniz yapmayın, yol kalmadı. Meydanlardan evimize gitmeyeceğiz artık.”

“Hristiyanlara karşı beraber savaştık”
“Kürt halkının başka bir halkla kavgası yok. Türklerle, Araplarla, Acemler de bunların hepsi bizim kardeşlerimizdir. Orta Asya'dan geldiklerinde Silvanlılar onlara yol verdi. Buradaki yani Farkin?deki (Silvan'daki) Mervani hükümdarı dedi ki, 'bu Türkler Müslüman?dır. Rumlarla savaş ediyorlar' dedi. Silvan'dan on bin asker gitti. Dağdakiler, bağdakini kovamaz. Misafir misafirliğini bilsin. Ortadoğu?daki halklar birbirleriyle yaşamaya mahkumdur. Kimseye ağalık yapmak derdinde değiliz. Kendi dinimizi, kimliğimizi muhafaza etmek istiyoruz. 12 Haziran artık yolun sonudur. Bu iş Ankara'da mecliste haledilecek.”

“Allah’ın hukukunu uygula, şeriata gidelim”
“Ya yeni bir anayasa anlaşma, sözleşme yapılacak. Yada bu ülke Kemalistlere dar gelecek. Sayın Başbakan Erdoğan?a sesleniyorum Allah'tan korkuyorsan, Allah'ın hukukuna riayet ediyorsan, Allah'ın hukukunu uygula. Türklerle, Kürtler'in arasında bir ihtilaf, kavga oluyorsa gelin şeriata gidelim. Allah'ın hukuku ortamıza koyulsun ama sen, Allahın hukukunu da uygulamak istemiyorsan, Avrupa Birliği kuraları var, çağdaş demokrasi var, Kopenak kuraları var. Eğer bunları da uygulamak istemiyorsan işte o zaman Kürtler direnişe devam edecek.”

“Sadece üniversite değil, kamusal alanda başörtüsü olacak”
“Sadece Kürt meselesini değil, başörtü meselesini de konuşacağız. Kırk yıldır dindarların arasındayım, yine dindarlarımızın arasında olmaya devam edeceğim. Sadece üniversitede değil, kamusal alanda da başörtülü olacak. Dinin bütün yasakları kaldırılacak. Cem evlerinin açılması için de çalışacağız. Sizin ekmeğinizin çalınmaması için de çalışacağız. Elimizden gelen bütün mücadeleleri yapacağız.”

(soL - Haber Merkezi)