AKP Kömür İşletmeleri'ne borç taktı

Yerel seçimlerdeki en büyük kozu dağıttığı bedava kömür olan AKP'nin, Türkiye Kömür İşletmeleri'ne dağıttığı kömürlerin bedelini ödemediği ortaya çıktı.
Çarşamba, 03 Eylül 2008 08:10

soL (HABER MERKEZİ) AKP'nin yoksul halka yönelik en önemli propoganda araçlarından olan bedava kömrü dağıtımlarının AKP hükümetine de "bedavaya" geldiği ortaya çıktı. Haber portalı NTVMSNBC'de yayınlanan habere göre kömür dağıtımının önemli bir kısmını üstlenen Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün dağıtımdan dolayı oluşan görev zararı zamanında ödenmeyince kuruluş özel bankalardan ciddi miktarda kredi almak zorunda kaldı.

Nakit açığı borçlanarak kapatılıyor
2007 yılı içerisinde yaklaşık 1,5 milyon ton kömür dağıtan kurum, görev zararlarının Hazineden zamanında karşılanmaması nedeniyle özel bankalardan borçlanmak zorunda kaldı. Bu yüzden kredi borcu yüzde 69 oranında artan kurumun toplam borcu 529 milyon YTL'ye yükselerek toplam aktiflerinin üçte birine ulaştı.

Kurumun içine düştüğü bu sıkıntıda ikinci bir etkenin de şirketin Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nden (EÜAŞ) olan alacaklarını zamanında tahsil edememesi olduğu belirtiliyor.

Özel sektöre rant akıyor
Benzer bir durumun BOTAŞ'ta da yaşanıyor olduğu geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı. Başta EÜAŞ olmak üzere muhtelif kamu kuruluşlarından toplam 12 milyar YTL'yi bulan alacağını tahsil edemeyen BOTAŞ'ın bu nedenle özel bankalardan aldığı kredilere yalnızca 2007 yılında 400 milyon YTL'den fazla faiz ödediği açıklanmıştı.

Devletin kendi kuruluşları arasındaki borç-alacak meselelerini koordine etmemesi özel bankalara bulunmaz bir rant fırsatı sağlıyor. Tahsil edilemeyen devlet-içi borçlar yüzünden bazı kamu kuruluşları özel sektörden büyük miktarlarda borçlanmak zorunda kalıyor. Böylelikle, devletin bir cebinden diğer cebine kaynak aktararak çözebileceği bir mesele için özel bankalara milyonlarca YTL faiz ödeniyor.