AKP kapansın seçim olmasın!

Baykal seçim'e karşı. O zaman kapatmayı neden istiyor?
Pazartesi, 16 Haziran 2008 04:15

soL (Haber Merkezi) Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kapatılması istemiyle Yargıtay Başsavcılığı'nın Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuru ve sonrasında ilerleyen dava süreci Türkiye'de siyasi dengeleri etkileyen temel faktör olmayı sürdürüyor. Olası bir kapatma kararı durumunda gelişmelerin nereye evrileceğini kimse kestiremiyor.

Bununla birlikte AKP'nin, kapatma kararına karşı ana muhalefet partisinden daha hazırlıklı olduğu göze çarpıyor. En azından Erdoğan ve arkadaşları ellerinde erken genel seçim alternatifini tutuyorlar. Bu nedenle kapatma davasının bir an önce sonuçlanmasını, belirsizliğin sona ermesini ve en önemlisi AKP'nin uzun süre Erdoğansız hareket etmek zorunda kalmamasını sağlamaya çabalıyorlar.

AKP kurmaylarının hesaplarının tutup tutmayacağı belli değil. Ancak CHP'nin hesabının ne olduğu hiç anlaşılmıyor. AKP'nin kapatılması konusunda timsah gözyaşları dahi dökmeyecek olan Baykal'ın geçtiğimiz günlerde erken genel seçime karşı olduğunu açıklaması, bu partinin kapatma davası sonrasını da "başka güçlere" devrettiği, inisiyatif almak istemediği biçiminde yorumlandı.

Bir ana muhalefet partisinin seçim istememesi ender rastlanan bir durum. Ancak CHP kulislerinde sürecin AKP etkisizleştirilinceye kadar işletileceğine ilişkin bir kanaat dolaşıyor. Yani CHP yönetimi kapatma davası ile başlayan operasyonun sonuna kadar gideceğini ve CHP'nin bu aşamada devreye girmemesi gerektiğini hesaplıyor.

Ancak Ankara'da ordu ve yargının AKP'ye karşı sonuna kadar gideceğine inanmayan, başka olasılıklar üzerinde duranlar da var. Kaldı ki kolay pes etmeyeceği belli olan ve hâlâ hatırı sayılır dış ve iç desteği olan Erdoğan'ın devre dışı bırakılması durumunda ortaya çıkacak boşluğu seçimlerden kaçan bir CHP'nin dolduracağı çok şüpheli.