Hikmet Canatalay hakkında 'çete reisi' suçlamasıyla gözaltı kararı

Bodrum Yurtsever Cephe’nin iki sene önce tepki göstererek Bodrum Belediyesi’ndeki danışmanlık görevinden alınmasını sağladığı Hikmet Canatalay, çete reisliği suçlaması ile gözaltına alındı.
Cumartesi, 18 Ekim 2008 08:14

soL (Muğla) Yurtsever Cephe'nin 2006 yılında, Bodrum Belediyesi'nde danışmanlık görevi yaptığı sırada görevden alınmasına neden olduğu Hikmet Canatalay, çete reisliği suçlaması ile dün gözaltına alındı. Canatalay'ın şefi olduğu iddia edilen çete üyelerinden bir tanesi hayalet silah olarak bilinen Clock, iki adet 7.65 mm tabanca, biri akrep olarak tarif edilen dört adet otomatik tüfek ile ele geçirildi.

Operasyon kapsamında 12 kişi gözaltına alındı. Operasyonda gözaltına alınan şahısların bilgisayarlarına el konulurken savcılık tarafından banka hesapları incelemeye alındı. Üç gün önce gözaltına alınan ve suçunu itiraf eden bir sanığın itirafı üzerine genişleyen operasyon, 40'a yakın iş adamı ve 12 belediyenin çete hakkındaki ihbarları üzerine başlamıştı.

Kendilerini bakan, bakan yardımcısı, müsteşar, müfettiş ve vali olarak tanıtıp, 20'ye yakın belediyede yapılan ihaleye fesat ve rüşvet karıştıran Canatalay ile birlikte yanındakiler de dün sabah Bodrum Adliyesi'ne getirildi.

Zanlıların nitelikli çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırma, rüşvet, görevi kötüye kullanma, görevi ihmal ve tehdit suçlarından yargılanacakları belirtildi.

İçişlerinden atanmıştı
Hikmet Canatalay, 2006 yılında İçişleri Bakanlığı'nın CHP'li Bodrum Belediyesi'ne baskısı ile danışmanlığa atandı. Bunun üzerine Yurtsever Cephe Sözcüsü Ayhan Karahan belediyeye yazılı bir girişimde bulunarak, "kendisine ait web sitesinde Türklerle ilgili kafatası tanımları yapan, Türklerin üstün ırk olduğunu iddia eden Canatalay'ın, Bodrum gibi çağdaş bir kentte belediyeye danışman olmasının uygun olmayacağını" belirtmişti. Bodrum kamuoyu tarafından da desteklenen bu girişim üzerine CHP Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, Canatalay'ı görevden almıştı.

Hikmet Canatalay'ın kişisel web sitesindeki ırkçı yayınlar devam ederken Bodrum Yurtsever Cephe'nin Hikmet Canatalay'ın çete reisi olarak yargılanacağı davaya müdahil olma talebinde bulunacağı belirtiliyor.