Günümüzün en önemli sağlık sorunu

Günümüzün en önemli sağlık sorunu

Akif Akalın
16/03/2016 Çarşamba

Birey düzeyinde baktığınızda bütün sağlık sorunları önemlidir ve sizi en çok rahatsız eden sorununuz, sorunlarınızın en önemlisidir.

Hemen kanser, kalp hastalığı veya doğumsal sorunları düşünmeyin. Bir genç için alnında büyümeye başlayan bir sivilce, TV sunucusu veya ses sanatçısı için basit bir soğuk algınlığı gerçekten çok önemlidir.

Hatta bazıları için sizin sağlık sorunu olarak aklınıza dahi gelmeyecek sorunlar, örneğin başında yeterli saç olmayışı ya da fazla olduğunu düşündüğü birkaç kilo önemlidir. Öyle önemlidir ki, birçok başka hastalığı olan insandan daha fazla hekime, hastanelere giderler.

Toplum düzeyinde ise sağlık sorununun önemini nüfusun ne kadarını etkilediği belirler. Bu çerçevede en önemli sağlık sorunları “en sık görülen, en çok öldüren ve en çok sakat bırakan” sorunlardır.

Son Ankara saldırısına bu mercekten bakıldığında, onlarca can alan ve yüze yakın insanın hastanelik olmasına ve bir bölümünün sakat kalmasına yol açan bu terör saldırısının, aynı zamanda bir “sağlık sorunu” olarak görülmesi gerekir. Gerçekten de bir anda bu kadar çok sayıda insanı öldüren, hastanelik eden ve sakat bırakan çok az sağlık sorunu vardır.

Ankara saldırısı geçtiğimiz 5 ay içinde bu şehirde meydana gelen üçüncü saldırı. Öncekilerle birlikte ölü sayısı yüzleri, yaralı ve sakat kalanların sayısı ise binleri buluyor. Dahası bunlar geçen yıl seçim sürecine girildiğinden beri yaşanan ölüm ve yaralanmaların sadece küçük bir bölümü.

Türkiye şimdiden terör saldırıları ve Güneydoğu illerinde yapılan operasyonlar nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı bakımından dünyada Irak’tan sonra ikinci sıraya yerleşmiş bulunuyor. Oysa güvenlik uzmanlarının açıklamalarına bakılırsa henüz yolun başındayız ve Türkiye terör batağına daha yeni giriyor.

Tarihsel olarak savaşlar ve terör olayları, birçok hastalıktan çok daha fazla can aldılar. Öyle ki savaşlarda ve terör olaylarında yitirilenlerin sayısı, ortaçağlardaki salgınlarda yitirilen insan sayısından daha fazladır. Kuşkusuz bu buzdağının yalnızca tepesi; ölenlerden çok daha fazlası sakat kalıyor. Bu nedenle savaş ve terör olayları sağlık sorunları arasında her zaman ilk sırayı alıyor.

Savaşları ve terörü tıbbi olarak önleyebilmek veya tedavi edebilmek mümkün değil. Bu sorunların politik olarak önlenmesi ve tedavi edilmesi gerekiyor. Bunlar da ancak başta işçiler ve emekçiler olmak üzere toplumun bilinçlenmesi ve örgütlenmesiyle mümkün. Savaşların ve terörün önüne ancak bilinçli ve örgütlü bir toplum geçebilir.