Yenilenmenin birinci ayında neredeyiz?

Yenilenmenin birinci ayında neredeyiz?

Yiğit Günay
06/12/2014 Cumartesi

soL Portal'ı yenilememizin üzerinden yaklaşık bir ay geçti.

Sizin de desteğinizle, ilk ayın sonu için öngördüğümüz hedefleri büyük oranda tutturduk. Tüm soL okurlarına teşekkürler.

Türkiye medyasının "amiral gemileri" soL'un istatistiklerini soruşturuyor, kimi internet portalları ve televizyon ekipleri soL yenilenme ekibinden kendi sitelerini de yenilememizi istiyor, dijital iletişim sektöründeki birçok site sitemizde oturttuğumuz yeni sistemin getirilerini tartışıyor.

Hem "çaktırmadan" aldığımız sonuçları öğrenmek isteyen meslektaşlarımızı bilgilendirelim, hem de soL okurlarıyla geldiğimiz noktayı paylaşalım.

Çarşamba günü 173 bin, Perşembe günü 203 bin kişi sitemizi ziyaret etti. Fakat, daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere, istatistikler bakımından asıl hedeflediğimiz, sitemize gelen her bir ziyaretçinin, kaç sayfada gezindiğini belirten ziyaretçi başına sayfa okunma sayısını artırmaktı. Burada yüzde 70 oranında artış kaydetmiş durumdayız.
Demek ki daha fazla kişinin soL okumasını sağlamakla kalmadık, soL okurlarının soL'u daha fazla okumasını da sağladık. Çok mutluyuz.

Çeşitli sebeplerle, en fazla da Türkiye siyasetine daha etkin müdahale etme ihtiyacının kendini dayatmasından dolayı, soL'u çeşitli teknik hazırlıklar tamamlanmadan yeniledik. Geride bıraktığımız bir ayda, birçok eksiği ve hatayı düzelttik. Listemizde halen çeşitli başlıklar var, önümüzdeki günlerde başka düzeltmeler ve yenilikler de fark edeceksiniz. Ayrıca bu süreçte en fazla vaktimizi, "mutfağı toparlamak" aldı: soL editör ve muhabirlerinin kullandığı altyapıyı, haber girişlerini hızlandırmak ve kaliteyi artırmak üzere yeni baştan kurguladık. Sitenin yaptığı atılımda, dışarıdan pek görünmese de, bunun da büyük etkisi var.

BAŞKA NELER YAPACAĞIZ?
Hataların düzeltilmesi ve kimi temel eksiklerin giderilmesi listemiz, dediğimiz gibi, henüz tükenmedi. Bunları yapmayı sürdüreceğiz. Sizler de gördüğünüz eksikleri, hataları ve önerilerinizi [email protected] adresine yazmayı sürdürün.

Mobil uygulamamız, yeni siteye geçişimizle birlikte sekteye uğramıştı. Bunu yakında düzelteceğiz. Fakat, kısa vadede, mobil uygulamamızı baştan kurgulamayı düşünüyoruz. Sitemizin tasarımını responsive, yani girilen aygıtın ekran boyutuna uygun olarak kendini düzenleyen bir hale getirdiğimiz için, şu anki sadelikte bir mobil uygulamanın çok anlamı kalmadı. Yeni mobil uygulamamızda okurlarımızın soL mutfağına erişim olanaklarını artırma, internet bağlantısı yokken de yazıları okuyabilme, çok önemli gelişmeler olduğunda telefonlara bildirim yollama gibi özellikler üzerinde çalışıyoruz.

soLTV'de özgün programlar yapmaya başladık. Bu çok emek isteyen, fakat çok önemli bir alan. İlk adımı attık, kafamızdakileri hayata geçirebilmek için daha fazla kadroya ihtiyacımız var.

Okurların soL'a erişimini kolaylaştıracak, yenilenme reklam filmimizde de gösterdiğimiz "ORADAYIM" özelliğimizi yakında devreye sokacağız.

soL'un interaktif içerikleri çok ilgi çekiyor. Ancak, aslına bakarsanız, soL'un yenilenme projesini önümüze koyduğumuzda üretmeyi planladığımız interaktif içerik biçimlerinin çok azını henüz yayımlamış durumdayız. Burası internet gazeteciliğinin geleceğinin yattığı mecra ve çok etkili olacak planlarımız var. Zamanla yeni, etkili interaktif içerikleri sizlerle buluşturacağız. Ayrıca interaktif içeriklerimiz için ayrı bir ana sayfa hazırlayıp, tümüne erişim sağlayacağız.

İHTİYAÇLAR VE ZORUNLULUKLAR
soL'u bir yola soktuk. Bu yolun, ülkemizdeki internet haberciliğinde avangard, yenilikçi bir mecranın kapısını araladığını düşünüyoruz.

Teknik ekibimiz, "işi bırakmış" değil. Üzerinde çalışıyoruz, verileri izliyoruz, düzeltmelere gidiyoruz, yenilikler planlıyoruz. Bu öncülük rolünü bir defaya mahsus görmemekte ısrar edeceğiz.

Öte yandan, bu misyonu hakkıyla yerine getirebilmek için soL'un mutfağını, kadrosunu genişletmeye ihtiyacımız var. Bunu yapmak içinse soL Portal'ın mali yapısını güçlendirmek bir zorunluluk.

Haftaya, soL Portal'da birçok yeni reklam alanı göreceksiniz. Reklam alanlarımızda büyük oranda Google'la çalışıyoruz: Yani, gördüğünüz reklamlar, Google tarafından sizin ilgi duyacağınız düşünülerek getiriliyor. İçeriğini bilim ve akıl karşıtı, yanıltıcı, ırkçı, insanlık düşmanı olduğunu düşündüğünüz reklamlara denk geldiğinizde soL ekibine ulaşmanızı isteriz.

Hepinize teşekkürler.

Bu ülkede umudu yükseltmek, diktatörlüğe, sömürü düzenine karşı mücadeleyi güçlendirmek için, hepimizin katkılarıyla..