Boykot için, NHKM Çocuk Kumpanyası da elini taşın altına koyuyor

Boykot için, NHKM Çocuk Kumpanyası da elini taşın altına koyuyor

NHKM Çocuk Kumpanyası
08/01/2015 Perşembe

AKP’nin gericilikte nasıl da gaza bastığı MEB Şura kararlarıyla ortaya çıktı. İlkokulun ilk sınıflarından başlatılan zorunlu din dersleri, anaokul çocuklarına değerler eğitimi kılıfı altında başlatılmak istenen din eğitimi, henüz gerçekleşmese de ucu gösterilen karma eğitimin kaldırılması, Osmanlıca dersinin müfredata eklenmesi…  

Birleşik Haziran Hareketi’nin karar altına aldığı ve ikinci yarıyıl eğitim-öğretim döneminin başlangıcında Türkiye çapında uygulanacak okul boykotu, AKP'nin çocukları hedef alışına bir direnç olarak doğdu. Gericiliğe çocuklarımızı teslim etmeyiz diyenlerle, AKP arasındaki gerilim açıkça görülüyor. Tarafları şöyle de tanımlayabiliriz; "Hapse girmemek için iktidara tutunanlar ile yaşamak için insanca ve aydınlık bir ülke isteyenler".  Taraflar çetin, boykot da bu kavganın çetinliğine yaraşır biçimde büyük örgütlü kitlelerin katılımı ile gerçekleşmeli.

Böyle bir zeminde Nazım Hikmet Kültür Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Kumpanyası sözsüz kalmak istemedi. Çocuk Kumpanyası bu dönem içinde etkinliklerini aydınlanma çerçevesinde planlama kararı zaten almış, çocukları aydınlanmanın birikimiyle buluşturmak, dinselleşme baskısından asude, özgürce üretimlerini sağlamak amacıyla  yola koyulmuştu. Sloganımız da "Çocuk aklı özgür kalsın" idi.

Düşündük ki, boykotun gerçekleştiği günlerde  çalışan velilerin çocuklarını nereye teslim edeceği bir sorun olarak karşımızda duruyor. Çocuk Kumpanyası olarak, kendi mekânlarımızı gücümüz yettiğince o gün çocuklara açmayı, o günler için bir program yapmayı planladık. Şimdiden Kumpanya sorumluları ile iletişime geçebilir, çocuklarla boykot günü yapılacak etkinliklere katkı koyabilir ya da çocuğunuzu Kumpanyamızla tanıştırabilir, çevrede boykota katılmayı düşünen ancak "çocuğu nereye bırakırım" diye düşünenleri, NHKM Çocuk Kumpanyası'na yönlendirebilirsiniz.

Aydınlanma ve çocuklarımıza bir gelecek yaratma mücadelesinde NHKM Çocuk Kumpanyası olarak, gereken tüm dayanışmayı sergilemeyi bir görev biliyoruz

Çocuklarımızı, yobazların eline teslim etmeyeceğiz. Aydınlık bir ülkede büyüsünler diye de, elimizden geleni sakınmayacak, tüm dayanışma kanalları için omuz vereceğiz.

Çünkü kim istemez ki; "Çocuk aklı özgür kalsın"!