Susmanın hiç zamanı değil

Susmanın hiç zamanı değil

Mustafa Aydın Kanber
02/12/2014 Salı

Din derslerinin eğitimin temel dokusunu oluşturması için ellerinden geleni yapıyorlar. Son olarak hiç de şaşırmadığımız bir haber…Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı çıkıp da din eğitiminin okul öncesinde başlaması gerektiğini söylüyor. Okul öncesinde, hem de okulda ! Ailelerin hatır, gönül, para, zor karşılığı sure ve dua öğretmesi yetmiyor. 3-4 yaşındaki çocuklar daha kalem tutamayıp, bağcıklarını bağlayamazken; anadillerini kem küm konuşurken; boyları kadar bir kitap, başlarında bellerine gelen örtüler, beyaz takkelerle Kuran kurslarında, sıbyen mekteplerinde geçirsinler istiyorlar çocukluklarını…

Karma eğitime karşı çıkıyorlar. Kızlı erkekli eğitimi suç sayıyorlar. Ara ara söylüyorlar: Karma eğitim ortamında kızlar ve erkekler birbirine aşık oluyor, bundan dolayı başarıları düşüyor.

Karma eğitimi cinsellikle bütünleştiren bu aklıevveller, karma eğitimden çocuklarını izole eden insanların dedeleri yaşında kocaları olmasına ses çıkarmayıp erkek çocuklarına ergenlik dönemlerinde memeleri tomurcuk hurilerden bahsediyor.

“Tek tanrılı dinler dışında hiçbir sistem cinsiyeti ve cinselliği, insanın ahlakını bozacak, toplumsal ilişkileri karmaşıklaştıracak, kriminalize edecek, kontrolden çıkaracak bir risk faktörü olarak kodlamadı. Cinselliği tabulaştırmadı.”

İnsan karşı cinsle birlikte cinsiyetini tanır, insanlaşır. Cinsellik insan gelişiminin bir parçasıdır, biyolojik bir  işlevdir. Ne kadar  insana dair olduğunu  bilirseniz, ne kadar olağanlaştırıp ona göre hareket ederseniz o kadar  istismarına engel olmuş olursunuz. Kadınla erkeğin birbirlerini gerdek gecesinde “tanımalarını(?)” isteyenler erkek egemen-dindar toplumu sürekli kıldığı gibi “şiddeti” de bu “sürekliliğin” yapım  eki yapıyor. Çünkü ayrı yetiştirilen “pipiler-vajinalar”sevmeyi öğrenemez, çocuk  yapmak için evlenir; çünkü çoğalmak “sünnettir”. Bu yüzden toplum  AKP döneminde kadın cinayetleri yüzde bin beş yüz “çoğalmıştır.”

Kadınla erkeğin birbirinden uzaklaştırıldığı bir toplumsallaşma ya da sosyalleşmeden dem vuranlar, din dersi zorunlu olsun diye tartışanlar, matematik,fizik ya da kimya derslerinin zorunluluğunu hiç tartışmıyorlar diyenler: O camiler, Ak-saray var ya... Neyse..Onlar hep kimya,fizik,matematik!

Bu ülkenin aydınlanmacı insanlarına çok görev düşüyor.

Akıllarına geleni rahatlıkla söyleyen bu islamofaşistlere karşı, Rennan  hocamız için: Susmanın hiç  zamanı değil!