Nihat Behram, Ahmet Say ve Sinan Sönmez'den 13 Şubat boykotuna destek

Nihat Behram, Ahmet Say ve Sinan Sönmez'den 13 Şubat boykotuna destek

Birleşik Haziran Güncesi
09/02/2015 Pazartesi

13 Şubat eğitim boykotuna aydın ve sanatçılardan gelen destek mesajlarına yayımlamaya devam ediyoruz...


Nihat Behram: Laik ve bilimsel eğitim için mücadele insanın hayata borcudur!
Dinci faşizmin yavrularımızın ufkunda her gün biraz daha koyulaştırmak istediği karanlığı parçalayıp atmak, yavrularımızın ufkunu ve geleceğimizi aydınlığa açmak için kendi kollarımız ve mücadelemizden başka çaremiz yok! Laik be bilimsel olmayan eğitim hayat düşmanlığıdır, çünkü hayata ve gerçeğe değil, yalana, softaya, safsataya hizmet eder. Hayata hizmet eden laik ve bilimsel eğitimdir. Uğrunda mücadele insan olmanın gereği ve hayata borcumuzdur.

Ahmet Say
Çağımızda eğitimin temel niteliği, laik ve bilimsel bir öz taşımasıdır. Bugün okullarımızda laik ve bilimsel bir eğitimin dışına çıkılıyorsa, ilgilileri uyarmak için bütün demokratik yollar denenmelidir. 

Sinan Sönmez
Aydınlanmayı kökten tasfiyeyi amaçlayan karşı devrimin en önemli silahı olan eğitimde dinselleşmenin mutlaka engellenmesi gerekiyor. Önceleri laikliğin yeniden tanımlanması ve yorumlanması gibi gerekçelere siğınılarak başlatılan saldırı artık doğrudan ve açıkça laik düşünceyi ve düzeni ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.

Özgürlük ve demokrasinin yaşatılması,  sosyalizmin yeşermesi için laikliğin hiçbir ödün verilmeden  savunulması gerekiyor. Bu nedenle "Bilimsel ve Laik Eğitim için Ayaktayız".