Keçiören'de BHH paneli

Keçiören'de BHH paneli

Ankara
07/02/2015 Cumartesi

Birleşik Haziran Hareketi Keçiören Meclisi bugün Neden Bilimsel ve laik eğitim istiyoruz başlıklı bir panel düzenledi.

Panele Eğitim Sen Ankara 2 Nolu şube başkanı Özgür Bozdoğan Birleşik haziran Hareketi Yürütme Kurulu adına Prof Dr. Erhan Nalçacı PSAKD Keçiören Şube başkanı Sercan Aydoğan katıldı.

Panel Erhan Nalçacının konuşmasıyla başladı. AKP iktidarının eğitimde yaptığı dinci gericiliğin ılımlı islam diye güzellemesinin,  radikal islamcıların yaptığı katliamların farklı olmadığı, AKP iktidarını koruyabilmek için eğitimde dinselleşmeye ağırlık verdiğini, bunun nedeninin iktidarına destek veren bloktaki yarılma ve emperyalist ülkelerin desteğini çekmesiyle altındaki toprağın kayganlaşması olduğunu söyledi. AKP iktidarını otoriteleşmeyle ve eğitimdeki dinselleşmeyle korumak istediğini söyleyen Nalçacı  AKP iktidarını götürecek gücün Halkın örgütlü gücü olması gerektiği vurgusuyla konuşmasını sonlandırdı.

Özgür Bozdoğan ise Eğitimdeki zorunlu din derslerinin ve imamhatip okullarının Bütün ilk ve ortaöğretim okullarına yayılmaya çalışıldığını bunun toplumun büyük bir çoğunluğu ile karşılık verilip AKP iktidarının eğitimdeki ve toplumsal anlamda yaptığı gerici politikalarına karşı birlik olunması gerektiği vurgusu yaptı.

Diğer konuşmacı Sercan Aydoğan ise Alevilerin zorunlu din derslerine karşı olmasının geçmisden bugüne devam ettiğini 1982  anayasıyla zorunlu hale getirilen Din dersi ve Ahlak bilgisinin sünni bir temelde yani mezhepsel yaklaşımla uygulandığı AKP iktidarıylada bu işin derinleşerek devam ettirildiğini belirtti. 13 Şubat'da yapılan olan boykotun uyarı boykotu olduğunu bu mücadelenin büyüyerek devam edeceğini söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Panel 13 Şubat'da yapılacak olan boykotun hep birlikte örgütlenmesi çağrısıyla sona erdi.