Kurdewari’de yeni dönem

Kurdewari’de yeni dönem

Kurdewari Editör Ekibi
28/10/2015 Çarşamba

soL Portal’ın geçtiğimiz yıl Kasım atılımı ile birlikte yayına başlayan Kurdewari bloğu, Kürt kültürüne ve tarihine dair önemli bir boşluğu doldurmaya çalıştı.

Sözü geçen boşluğa müdahale, Kürt kültürünü ve tarihini liberal akademisyenlerle tüccar ruhlu “tarih severlere” teslim eden zihniyete karşı açılmış bir savaştı. Bu konuda “başarılı” olduğumuzu söyleyebiliriz.

Kürt ve Kürdistan ile birlikte tüm bir Mezopotamya tarihini sınıfsal açıdan ele almaya çalışma çabasının çıktısıdır Kurdewari. Kurdewari’de bir bütün olarak Kürt tarihinin, son otuz yıllık mücadele döneminden ve AKP’nin yaklaşımlarıyla İslamcı analizlerden ibaret olmadığını anlatmaya çalıştık.

Geçtiğimiz yıl boyunca Êzidiler’den Süryanilere, Filistin’den Diaspora Kürtlerine, halk deyişlerinden denbêjlere, Kürt operasından Koçgiri ağıtlarına, Cegerxwîn’dan Celadet’e kısaca bir bütün olarak Kürt aydınlanma tarihinden portrelere temas ettik.

Kimi zaman da dostlarımız konuğumuz oldular, kalemleriyle güneşin sofrasında yanı başımızda diz çöküp bölüştüler üretimlerini. Çünkü Kurdewari, bu kültürün boyun eğmeyenler tarafından sadece dost meclisinde, dost sofrasında diz çökerek üretildiğinin farkında olan çalışma alanıydı. Ve böyle de devam edecek.

Şimdi yeni bir yıla giriyoruz.

İnsanlar 1 Kasım’dan sonra bu topraklarda yeni bir hayat kurulacağını düşünse de bizler başka bir dünyanın ancak birlikte ve bizim emeğimizle kurulacağına inanıyoruz. Yani o bilindik cümle ile ifade edecek olursak: özgürlük emek istiyor ve bizler yeni bir dünyanın ancak bu emeğin karşılığında var olacağına inanıyoruz. 1 Kasım’dan sonra Kurdewari, birinci yılını dolduruyor ve yeni mücadele yılında kaldığı yerden, yeni bir kurgu ile yoluna devam ediyor.

Kürt kültür ve tarihinin tüm başlıklarını video ve görsellerle zenginleştirip bunu sosyal medyada da geniş bir alana temas ederek yeniden üreteceğimiz bir döneme gidiyoruz. Aynı zamanda Kürt kültür dünyasının önemli kalemleri misafirimiz olacak. Bu açıdan önemli isimlerle güçlenen bir kürsü haline gelecek Kurdewari.

Daha iddialı, daha derin, daha üretken, daha kavgacı bir Kurdewari için tüm hazırlıklarımızı yaptık.

Hazırız ve her alanda tekrar ettiğimiz gibi; İnanıyoruz.

Kardeşliğin, eşitliğin, özgürlüğün, sosyalizm temelinde inşa edileceği bir dünyayı kurmak için vites yükseltiyoruz.


Katkı ve Önerileriniz İçin: [email protected]