Bize yakışıyor mu Heval?

Bize yakışıyor mu Heval?

Cemil Semsuri
07/02/2015 Cumartesi

Mesele Kürtlere gelince nedense akla ilk önce acı, keder ve zulüm geliyor. Bunun elbette Kürdistan’da yaşanan onca acı ve çile ile derin bir bağı var. Çağrıştırdığı şeyler ne kadar acıya dair olursa olsun umutsuzluk uzak durur yine de tüm anlatılardan.

Zira bölge insanın mizah ve espri anlayışı hayata umutlu baktığının ve her ne olursa olsun “yeniden” diyebildiğinin de göstergesidir.

Bilen bilir ama biraz açmakta da fayda var. Kürt köylerinde mizah anlayışı iyi ve esprileri kaliteli olanlarımız “çayı içilirlerdendir”. Sevilir sayılır hepsi. Müstehcen ögeler de vardır ama müstehcen olandan ibaret espriler pek tutmaz. Akılcı ve derin espriler deyim yerindeyse tutar.

Bunları tanıtan ve aktaran sosyal medyada fenomenlerinden bir kaçını paylaşmak isterim sizinle.

Biri “Bize Yakışmaz Heval” sayfası diğeri de Tolaz…

Bize Yakışmaz Heval dilimize pelesenk oldu artık. Sayfanın kurucuları gerçekten mizah anlayışı ile Kürt kültüründeki ögeleri güzel işliyorlar. Tabi Tolaz gibi Bize Yakışmaz Heval sosyal medya paylaşımlarının hemen hemen hepsi politik.

Ergenekon’dan KCK’ye, Haziran ayaklanmasından Rojava’ya sürekli paylaşımlarına temas ettik. Hatta çoğu zaman “Bu kadar güldük eğlendik yeter artık Şengal için yardım vakti” çağrılarına da rast geldik, omuz verdik.

Öcalan’la görüşmelerin engellemesinde en büyük bahanelerden biri olan kosterin bozuk olmasına da değinildi mizahi olarak, sürecin gergin söylemlerine de.

Bugün hepsi hayatımızın tadı tuzu olmuş durumda.

Tolaz ise başka bir dünya bence. Tolaz tokmak manasına geliyor ve mümkün mertebe ırkçılara ve gericilere indirmekten de geri durmuyorlar.  Direk olarak HDP’li vekilleri tiye alan esprilerine en çok konu olan Hasip Kaplan’ın da ara sıra sayfaya dair yaptığı yorumlar gülümsemelere neden oluyor.

Kıymetli şeyler bunlar. Düşündünüz mü hiç “Kürt Mutfağında Ne Pişiyor” başlıklı yemek tarifi kitabında dahi Kürt halkının çektiği acılardan dolayı diye başlayan cümlelere denk düşüyoruz. Böyle örneklerin arasında daha da anlam kazanıyor mizahın kıymeti.

Kürt halkının mizah anlayışı derindir ve Kürt dilinin de özeliklerinden dolayı birden fazla manaya gelen sıfatlarıyla beraber gelişkindir. Tarihine bakınca denjbêjlerden ve üstatlardan görebiliriz bunu ancak günümüz için bu iki sayfa sanırım herkes için az çok tarif ediyor anlatılanları.

Düşünüce soruyor insan “bize yakışıyor mu heval?” diye.

Yakışıyor, yakışıyor…

Çünkü "Gülmek bir halk gülebiliyorsa gülmektir”.

Katkı ve Önerilerini İçin: [email protected]