Antik Roma yeniden doğuyor

Çeviri: Merve Gürbüzel Altyazı: Neslihan Öztezcan

Blog: Kent Kültür Sanat

‘Ebedi şehir’ Roma muhteşem bir animasyon videosuyla vitrine çıkarıldı 

Rome Reborn Project (Roma Yeniden Doğuyor Projesi) ve Khan Akademi ortaklığının meyvesi olan video bizi antik mega kentin muhtemelen zirvesinde olduğu MS 320 yılındaki halinde muhteşem bir tura çıkarıyor. Esasen bu dönem, İmparator Konstantin’in devlet gücünü merkezileştirmeyi tekrar başardığı ve ayrıca Hıristiyanlara ibadet özgürlüğü verildiği dönemdir. Roma İmparatorluğu parçalanmadan ve sonuçta Roma sonraki yüzyıllarda önemini kaybetmeden önceki  bu kısa istikrar dönemi, birçok açıdan antik kale için bir zafer ‘jübilesi’ oldu.

Rome Reborn Projesi’nin danışmalarından biri olan Dr. Bernard Frischer, neden video turu için MS 320’nin seçildiğini şöyle açıklıyor: MS 320, zamanın İmparatorunun Büyük Konstantin olması gibi basit bir nedenle, kesinlikle kamusal mimarlık anlamında Roma’nın gelişiminin zirve noktasıydı. Sadece ‘star’ imparator olmasının ötesinde Konstantin dönemi tarih için muhtemelen Roma’nın nüfusunun (bir milyon insan eşiğini kolayca geçen)  ve kentsel gelişmesinin, en yüksek noktasına ulaştığı zaman olması sebebiyle değerlidir. Bunun ötesinde, sonraki dönem (MS 320 sonrası) büyük mühendisliğin ya da inşaat projelerinin talihsiz bir biçimde terkini tanımlarken, bu dönem mimari zaferler perspektifinden de büyük Hıristiyan kiliselerinin yükselişini gösterdi.

Basitçe söylemek gerekirse, çağımızda Roma ile ilgili bildiklerimiz, Konstantin’in yükselişi öncesindeki bu şanlı yılların yanısıra bu dönemden gelir.