İstanbul’da bir zaman yolculuğuna çıkmaya hazır mısınız?

İstanbul’da bir zaman yolculuğuna çıkmaya hazır mısınız?

Özlem Koç
26/01/2015 Pazartesi

Günümüz İstanbulu’nun kalabalık semtlerinden birinde yaşayan Mert.

Osmanlı Sultanı’nın düzenlediği şenlikleri izlemek için sabırsızlanan Hamdi.

Hipodrom’da düzenlenen yarışları ailesiyle birlikte izlemeye giden Helen.

Bizantion döneminde balıkçılık yapan dedesine yardım eden Milya.

İstanbul’un tarihöncesinde bir mağarada yaşayan kemik tokalı kız.

“5 Çocuk 5 İstanbul”; dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan İstanbul’un tarihi üzerinde kurgulanmış bir hikaye. Günümüzden geçmişe doğru giden 5 farklı hikaye ve 5 ayrı dönemde yaşayan çocuklar var hikayelerde. 

Önce günümüz İstanbul’unda yaşayan turuncu saçlı Mert’in hikayesi ile başlıyor kitap, arkasından Osmanlı döneminde yaşayan kırmızı fesli Hamdi alıyor bayrağı Mert’ten. Öyküler arası geçişler o kadar başarılı ki, çocuklar hiç yadırgamadan devam edebiliyor.

Kırmızı fesli Hamdi’nin çarşıda gördüğü mor aynayı, Konstantinapolis döneminde yaşayan Helen’in elinde görüyoruz mesela üçüncü öyküde. Arkasından Bizans döneminde yaşayan Milya alıyor, Helen’le kardeşinin elinden mavi keseyi. Son hikayede ise Milya’nın takılıp düşmesine sebep olan kırık toprak kap parçasının, İstanbul’un tarihöncesi döneminde mağarada yaşayan kemik saçlı kızın annesinin elinden çıktığını öğreniyoruz.

Kitabın kurgusu oldukça farklı ve başarılı. Her öykü, o öyküdeki temel nesneyle aynı renkte renklendirilmiş. Resimlerdeki detayla çok dikkat çekici. Tek başında bu bile kitabın keyifle okunmasına katkı sunuyor ve çocukların detaylar hakkında soru sorarak hikayedeki tarihi döneme dair daha fazla fikir edinmesini sağlıyor.

Kitabın resimlerine değinmişken, kitabı hem resimleyen, hem de yazan Betül Sayın’dan bahsetmemek olmaz. Aslen mimar olan Betül Sayın, arkeolog, yazar Mine Soysal’ın yazdığı İstanbul Masalı isimli kitabın da ilüstratörü. Çocuklar için de İstanbul’un tarihini anlatan bir kitap yazılması gerektiğini düşünen Betül Sayın, “5 Çocuk 5 İstanbul”’u kaleme almış ve resimlemiş. Günışığı Kitaplığı’ndan 2005 yılında çıkan kitap, 2006 yılında da Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu (IBBY) tarafından İllüstrasyon dalında Onur Listesi’ne seçilmiş.

5 Çocuk 5 İstanbul” kitabı, yaşadığımız coğrafyada bizi geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarmakla kalmıyor, aynı zamanda çocuklara uygarlık tarihini de anlatmamız için aracı oluyor. Günümüz İstanbul’undaki modern kadın ve erkek tipolojisinin üstüne, her ne kadar kitapta oldukça sevimli resmedilmiş olsa da, Osmanlı döneminde kadınların yüzlerini gözleri hariç hiçbir yeri açıkta kalmayacak şekilde örtmeden sokağa çıkamıyor oluşu, Bizans döneminde yaşayan Milya’nın dedesiyle birlikte yakaladıkları balıkların bir kısmını teşekkür etmek için tanrılara sunakta sunmaları gibi detaylar çocukları oldukça şaşırtıyor. Bu şaşkınlığı, gerçekleri kavramaya ve insanlık tarihini ileri taşımak konusunda yönlendirmeye, istek uyandırmaya evriltmek ise biz büyüklere düşüyor.

 

5 Çocuk 5 İstanbul

Yazan ve resimleyen: Betül Sayın

 Günışığı Kitaplığı

15. baskı-2015

 3-8 yaş

Katkı ve öneriler için; [email protected]