Ezber bozan hikayeler: Unutulmuş Renkler

Ezber bozan hikayeler: Unutulmuş Renkler

Özlem Koç
24/11/2014 Pazartesi

“İçimizde bir yerde, genellikle ne istediğimiz, bizi neyin motive ettiğini ve neyin heyecanlandırıp mutlu ettiğini biliriz. Bu genellikle hala genç olduğumuz ve eninde sonunda kaybettiğimiz çocuksu bir masumiyetimizin olduğu dönemlerde gerçekleşir. Bizlere yetişkin olmanın bu hayallerden vazgeçmek anlamına geldiği öğretildi. Gerçekten de çoğu kez kendimizi anlamsız bir yol izlerken buluruz.”

“Bir kitap okudum ve hayatım değişti” klişesi vardır ya, işte ben böyle bir çocuk kitabı buldum desem inanır mısınız? Elbette hayatımın filan değiştiği yok, lakin çocuk aklını özgür kılmak ve büyüme serüvenlerinde onların hayallerinden vazgeçmemelerini sağlamak için bana bolca malzeme sunan bir kitap buldum; “Unutulmuş Renkler”.

Kitap tam 15 resimli hikayeden oluşuyor. Hikayelerin hepsi birbirinden farklı ancak bir hikayenin ana karakteri bazen bir başka hikayede misafir olarak çıkıyor karşımıza. Hikayeler fazlasıyla insani, yani insana dair tüm zaaf ve zayıflıklar var içlerinde. Hikayelerin her biri başlı başına birer yazı konusu olmayı hak ediyorlar aslında ama kitabın amacını ve bütünlüğünü bozmamak niyetindeyim. Hepsi sırayla okunmalı. Hatta belki her yeni yaş döneminde tekrar tekrar okunup, arkasından mutlaka çocuklarla üzerinde konuşulmalı. Her sohbetten yeni bir kitap türeyeceğine bahse girerim.

İlk hikaye, renklerin unutulduğu, hatta yasaklandığı bir dünyada renkleri tekrar canlandırmak için saklanmış boya kalemlerini bulan, gizli gizli renkli resimler çizen ve onları sokaklarda ağaçlara asan, hatta renklerin uğrunda bir gözünü de kaybeden bir kız ve onun kara kedisi ile ilgili. Sonraki hikaye kendisini çok farklı hisseden, dış görünüşü ve sesi diğerlerinden çok farklı olan minik bir kuşun kendini bulma serüveni. Azmin zaferini anlatan sıradan bir dolu öykü okumuşsunuzdur, gelin bunu bir de B.B. King’in gitarından dinleyin bu kitapta.

İçinde çocuklarınıza okumayı hiç aklınıza bile getirmeyeceğiniz çılgın aşk öyküleri de var, mesela bir tanesinde neşe ve espri anlayışının yaşlı bir çiftin sıkıcı bir rutine dönüşmüş ilişkilerini nasıl canlandırdığını okuyacaksınız.

İki prensesin hikayesi, özellikle kızların kendilerine biçilen rolleri dilerlerse nasıl reddedebileceklerine dair harika ve sarsıcı örneklerle dolu.

Hikayeleri tek tek yazmayacağım, bence bu kitap merak edilmeyi ve çocuklar da bu kitabın kendilerine okunmasını hak ediyorlar. Çocukların eline verilecek ve okutulacak kitaplardan değil, çocuklarla beraber okunacak ve üzerinde konuşulacak kitaplardan yalnız, özellikle belirteyim.


Unutulmuş Renkler

Silvia G. Guirado

Çeviri Kübra Tekneci

Epsilon Yayınevi

7 – 10 Yaş