Yağarsa yağmur yağar

Yağarsa yağmur yağar

Neslihan Şen
19/11/2014 Çarşamba

İzin verin de çocuklar bazen uydurma hikayeler okuyup, uydurmayı öğrensinler ve bir güzel uydursunlar. Çiçeklerin nasıl büyüdüğünü, gökkuşağının nasıl çıktığını, yıldızların nasıl parladığını uydursunlar. Konu sadece çocukların hayal gücünün gelişimi ile ilgili değil. Eğlence için! Bu çocukça eğlenceden en çok zevk alacakları zamanda, bırakalım da alsınlar. Sana, bana da örnek olsunlar.

Her zamanki gibi nefis bir Rodari kitabıyla karşı karşıyayız. Andersen ödüllü, İtalyan yazar GianniRodari’nin, en minik kitap kurtları için hazırladığı, her yaştan çocuk ve yetişkinin de ilgisini çektiğine şüphemiz olmayan “Yağmurcu Prens” Türkçede ilk baskısını 2012 yılında Marsık yayınlarından yapmış. İkinci baskı ise aynı yayınevinden 2014 yılının Şubat’ında yapılmış.

Kitabın başlığında prens geçiyor diye aklınıza Charles gelmesin, aman ha! Prens deyince siz parlamenter monarşiyi filan düşünürsünüz şimdi. Henüz bu gerçeklerin çocuklara bulaşmadığını aklınızın bir köşesine yazın. Sonra bu nefis kitabı keyifle okuyun, okutun. Üstelik “Yağmurcu Prens” sırça köşküne kurulup, sağa sola emirler yağdıranlardan değil. Hayatta yaptığı bir iş, çok önemli bir görevi var. Boynuna astığı tamirci çantasıyla, tesisatçıdan bir farkı yok. İnanır mısınız ki yağmurla ilgili konular bizim minik tesisatçı prensten soruluyor? Bunun nasıl olduğunu ise bu kısacık öyküyü okuyarak keşfedin. Yani yağmurun nasıl yağdığını, nasıl yağmadığını, nasıl çok yağdığını...

Şayet Rodari Karadenizli olsaydı, eminim Prens’in diline şu türküyü de dolardı; yağarsa yağmur yağar, ben zaten ıslanmışım…

NicolettaCosta, “Yağmurcu Prens”i olduğundan da güzel yapan sebeplerden bir diğeri. 1978 yılında Venedik’te tamamladığı Mimarlık eğitiminin ardından, mesleği bir kenara bırakıp, çocuk kitapları resimlemeye başlayan Costa, sayısız resimleme ve birbirinden güzel çocuk kitaplarıyla çocuk edebiyatına renk katmaya devam ediyor. NicolettaCosta, 1989 ve 1994 yıllarında iki kez Andersen ödülüne layık görülüyor.

Yağmurcu Prens’in resimlemeleri desenlere benziyor. Deniz bir çarşafı, yeryüzü bir elbiseyi, ağaçlar şekerlemeyi andırıyor. Bulutların “gerçek bulutlarla” uzaktan yakından ilgisi yok. Tombul kuşlar, şaşkın bir güneş, çizgili bulutlar, herşey sevimli ve gerçekdışı. Öte yandan yağmurlu ya da güneşli günlerin “rengi” kitabın sayfalarında tüm gerçekliğiyle ışıldıyor. Gerçeklik ve gerçekdışılık aynı anda güzel olabiliyor.

Çocuk edebiyatında gerçekçiliğin önemi şüphesiz tartışılmaz. Rodari ise şahane uydurduğu hikâyelerle, gerçekleri dayanılır hale getiren önemli çocuk kitabı yazarlarından.

Yağmurcu Prens, Küçük Prens… İşte çocukların hayatından eksik edilmeyecek prenslerden birkaçı...

 

Yağmurcu Prens

Yazar: GianniRodari

Resimleyen : NicolettaCosta

Çeviren : Tanay Burcu Ural Kopan

Marsık Kitap

Şubat 2014 / 2. Basım

24 sayfa

 

 

 

 

 

jj