Her şeyin çocuklar için olduğu bir mekan: Mutlu Fil Çocuk Kitabevi

Görüşme: Özlem Koç

Blog: Dünyayı Verelim Çocuklara

İki anne, iki duyarlı insan…

Çok güzel amaçlarla, çok güzel bir birlikteliğe girişirlerse ne olur?

Cevap; Mutlu Fil Çocuk Kitabevi olur.

İstanbul Koşuyolu’nda, çocuktan öğrenen, çocukla öğrenen, çıkarmayı düşündükleri kitapları için çocukların geri bildirimlerinden beslenen bir kitabevi açıldı. Henüz açılalı 1 ay gibi kısa bir süre olmasına rağmen, gittikçe artan bir ilgi görmeye başlayan bu mekanı biraz daha yakından tanıyalım ve tanıtalım istedik.

Web sitenizde özgeçmişiniz yazıyor. Ancak biz biraz daha sizi böylesi bir birlikteliğe ve böylesi bir ortama iten motivasyonu öğrenmek istiyoruz.

Sinem- Ben genel cerrahi uzmanıyım. Çocuğum olduktan sonra mesleğime ara verdim. Bu süreçte hem bebeğimle ilgilenip hem çocuk kitapları yazmaya başladım. Bu sırada sevdiğim bir arkadaşım vasıtasıyla editörüm Nihal’le tanıştım. Kitap çıkarma yolunda başlayan ortak çalışmamız, ikimizin de ortak hayali olan bir çocuk kitabevi açma fikriyle iş ortaklığına dönüştü.

Nihal – Ben de sanırım bilgisayar başında oturmaktan yorulduğumu fark ettim. Editörlüğü yıllarca severek yaptım, ama hem sektörün geleceksizliği hem de fazlasıyla çocuk odaklı yaşam böyle bir fikre yönelmemi sağladı, hem çocuklar için bir şey yapacaktım, hem de yayıncılıktan uzak kalmayacaktım. Sinem’le de tanışınca taşlar yerine oturdu. Motivasyonumuz kendi çocuklarımızdı zaten…

    

Nasıl bir yer hayal ediyordunuz? Hazırlık aşamasında planlarınızdan, hayallerinizden vaz geçmek zorunda kaldınız mı?

Sinem- İkimiz de çocuk sahibi olduğumuz için, çocuklu insanların ihtiyaçları konusunda bilgi sahibiydik. Biz de çocuklarımızla birlikte gidebileceğimiz, hem bizim hem çocuklarımızın keyifle vakit geçirebileceği kaliteli ve çok yönlü bir mekan ihtiyacındaydık. Buradan yola çıkarak, çocuklar kendileri için özel dizayn edilmiş bir çocuk kitabevinde kitaplarla ve kendileri için ayrılmış oyun alanında oyuncaklarla keyifli vakit geçirirken; ailelerin de sohbet etme, kitap okuma fırsatı bulabileceği bir mekan kurguladık. Ayrıca, çocukların konusunda uzman kişilerle yapacağı eğlenceli çocuk atölyeleri olsun istedik. Çocuk konusunda ailelerin ihtiyacı olacak her konuya değinmek dürtüsüyle mekanımızda doğum günü partileri için de bir alan oluşturduk. Mekanımızda organik ürünlerden, ev yapımı yiyeceklere, çocuk aksesuarlarından, kırtasiye ürünlerine kadar geniş bir yelpaze bulunuyor.

İşin içinde çocuklar olunca çok farklı hassasiyetler de giriyordur devreye. Güvenlik, hijyen, doğru etkinliklerin planlanması… Siz nelere özel önem verdiniz?

Sinem- Kendi çocuğumuza yedirmeyeceğimiz hiçbir şeyi kitabevimizde sunmuyoruz. Ayrıca kendi çocuklarımızı güvenle sokmayacağımız hiçbir ortama diğer çocukları da sokmama prensibine sahibiz. Bu bağlamda başlangıç aşamasında mimarlarımızla tüm ayrıntıları birebir planladık. Çocukların güvenliği ve sağlığı açısından uygun dekorasyon ve malzeme kullanımına özen gösterdik. Organik ürün rafımızla, kafe bölümündeki ev yapımı pasta, kurabiye, mantı gibi tercihlerle, herkesin tüketirken içinin rahat etmesini istiyoruz.

Nihal – Çocuklara atölye düzenlerken de didaktik olmayan, ama eğlenceli ve sonunda elinde uzun süre kullanabileceği, oynayabileceği bir malzeme kullanmayı önemsiyoruz. Seramikten kolye yapımı, çoraptan kukla gibi… Çocuklar için etkinlik deyince yüzlerce başlık gelebilir aklınıza. Prensipte kitapla bağı olan ve eğlendirici şeyler olsun istiyoruz. Her Çarşamba ücretsiz kitap okuyoruz, bu en keyiflisi, katılım yüksek oluyor, çocuklar da kitaba ilgi duyuyor.

Mutlu Fil’de şu anda neler var? Ebeveynlere ve çocuklara yönelik mevcut ve yakın gelecekteki planlarınızı öğrenebilir miyiz?

Sinem- Mutlu Fil’de gerçekten çok keyifli çocuk atölyeleri olduğu gibi anne babalara yönelik eğitici seminerler de oluyor. Ebeveynlere yönelik ilkyardım eğitimleri, masallarla ilgili ayrıntılı çözümleme atölyeleri düzenleniyor. Yakında da ayrıca doğum günü, diş buğdayı, hoş geldin bebek ve cinsiyet (büyük tahmin) partisi gibi güzel ve keyifli partilere ev sahipliği yapmayı planlıyoruz.

Yakın zamanda aynı adlı yayınevimizden kitaplarımız piyasaya çıkacak. Diğer yandan, özellikle kadınlara meme sağlığı ve emzirme, çocuk beslenmesi, ev kazaları gibi konularda ailelere seminerler vermeye başlayacağız. Çocuklara yönelik kitap seçiminde yaklaşımlar nasıl olmalı gibi konularda danışmanlık hizmetlerimiz de başlayacak.

Bir de yayınevi olma yolunda ilerlediğinizi söylediniz. Biraz da bundan bahseder misiniz? Ne amaçlıyorsunuz? Farkınız nedir?

Nihal - Çocuk yayıncılığı çok ciddiye alınması gereken bir iş. Seçilen kitap, çizilen görsel, kullanılan dil, sunum; her aşama çok titizlikle gerçekleşmeli. Ne mutlu bize, çocukların nasıl kitapları seveceğini çocuklardan öğreniyoruz, kitabevi bizim için çok güzel bir olanak. Çocukların hangi kitapla temas ettiğinde nasıl bir tepki verdiğini gözlemliyoruz, bunu izlemek çok keyifli. Yani çocuk kitapları yayıncılığına başlarken sadece resimlerini çok sanatsal bulduğumuz ya da dili çok güzel diye kitap seçimi yapmayacağız, biraz çocukları canlı referans olarak kullanacağız, bu da bizim farkımız olsun!

Bedensel veya Zihinsel Dezavantajlı çocuklarla ve/veya otizm gibi farklı gelişen çocuklar ve yakınlarıyla ilgili kimi özel içerikler oluşturmayı planlıyor musunuz?

Nihal - Bu tür özel içerikleri planlıyoruz, en yakın planımız Tohum Otizm Vakfı ile görüşmek. Bir de çevremizdeki, dezavantajlı çocuklara eğitim veren arkadaşlarımızla irtibat halindeyiz, nasıl alternatifler yaratırız diye. Bizim bilmediğimiz bir alan olduğundan, bu konuda işbirliğine ve yönlendirmeye açığız. Kitabevi, mekan olarak etkinliğe, farklı atölyelere açık.

Çocuklarla ilgili her konu, daha anne karnından itibaren ciddi bir ticari başlık haline geldi. Ebeveynlerin hassasiyeti fazlasıyla sömürülüyor sanki. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Siz bu noktada nasıl bir duruş belirlediniz Mutlu Fil için?

Nihal - Sinem – Günümüzde mükemmel ebeveynlik pompalanıyor fazlaca. Ebeveynlik dedim ama daha çok anneden bekleniyor mükemmellik, piyasadaki ürünler de annelere yönelik oluyor genelde. Annenin çocuğuna dünya üzerinde uygulayabileceği ne varsa ürünleştirilip pakete sokuluyor ve satılıyor. Bundan yana değiliz elbette. Birincisi, sadece anneye değil, anne-babaya sesleniyoruz. İkincisi de ne kendimiz için bu tür ürünleri alıyoruz, ne de mekanımızda satıyoruz. Elbette mümkün mertebe evde üretilen besinleri, dondurulmamış taze gıdaları, organik ürünleri tercih ediyor ve öneriyoruz. Bizim buradan bakınca, aslolan anne-baba ve çocuk arasındaki organik ilişki diyoruz. Annenin ve babanın çocukla rahat vakit geçirmesi, sıkıştırılmış hayatlarımızda çok zor gerçekten. Etkinlikten etkinliğe koşmak değil de durup sakince bir şeyler yemek, içmek ve birlikte kitap bakmak, okunan bir kitabı dinlemek iyi geliyor. Mutlu Fil’de de böyle bir olanak var. Çocukla birlikte gelindiğinde mutlaka bir atölyeye katılmak zorunda değil çocuk, kafe alanında ve oyun alanında vakit geçirebilir. Kitapları incelemek için kendine zaman tanıyabilir. Açıkçası bu olanaktan çokça faydalanan ebeveyn geliyor kitabevimize ve ben çok açık söyleyeyim, böyle bir mekan kendi evimin yakınında olmadığı için onları kıskanıyorum.  

Oyun mu? Aktivite mi? Bir uzman olmadığınızı biliyoruz, ancak birer anne ve çocuk etkinlikleri mekanı sahipleri olarak görüşünüzü almak istiyoruz.

Nihal - Sinem - Tabii ki oyun J Çocukların 6-7 yaşlarına kadar hayatı oyunla karşıladığını ve oyunun onlar için ne kadar mühim olduğunu söylüyor uzmanlar. Bu nedenle oyun odası yaptık ve bundan ücret almıyoruz, çocuklar oyuncaklarla vakit geçiriyor, yaşıtı ya da yaşıtı olmayan çocuklarla iletişim kuruyor, kimisi bir yandan langırt oynuyor, kimisi de oyuncak mutfakta annesine-babasına çay hazırlıyor. İşte bu bir tür oyun grubu, ebeveynler soruyor hep oyun grubunuz var mı diye, buraya gelip başka çocuklarla vakit geçirdiğinde doğal bir oyun grubu oluşuyor zaten. Etkinliklerde de oyun ve eğlence öncelikli; bu nedenle ebeveynlere çocuklarının kuklalarının mükemmel olmasına ya da yaptıkları resimde göz ve kulakların karışmasına çok takmasınlar istiyoruz. Bırakalım onlar istedikleri gibi yapsınlar, sonuç mükemmel olmasa da onların sonucu olacak, anne babanın değil.

Eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Nihal – Sinem- Tabii ki. Sana çok teşekkür ederiz Mutlu Fil ekibi olarak; kitabevimizin manevi mimarısın, iyi ki varsın!

http://mutlufil.com.tr/

Facebook: Mutlu Fil Kitabevi

Instagram: mutlufil

Katkı ve öneriler için; [email protected]