Tahsin Yücel’den masallar

Tahsin Yücel’den masallar

Gökçen Düzkaya
28/01/2016 Perşembe

22 Ocak 2016 Cuma günü, Tahsin Yücel’i kaybettik. Öykü ve roman yazarı, eleştirmen, çevirmen; seksen üç yıllık yaşama sığdırılmış elliyi aşkın özgün yapıt, birçok yerli ve yabancı ödül, kısacası yazmadan ve araştırmadan geçmeyen koskoca dopdolu bir yaşam.

Tahsin Yücel’de, bu kadar yazıyla, kitapla iç içe geçmiş o değerli yaşamda çocuklara da yer var haliyle. Aynı zamanda dil bilimci de olan Tahsin Yücel’i, “Anamın Masalları” dediği “Anadolu Masalları” adlı kitabını siz okuyucularımıza tanıtarak anmak istedik.

Tahsin Yücel yirmili yaşlarındayken çocukluğunda annesinden dinlediği masalları annesine tekrar anlattırdıktan sonra “Anamın Masalları” adıyla kaleme aldı. Daha sonra ise kitabın adı kendisi tarafından “Anadolu Masalları” olarak değiştirildi. Kitapta beş masal bir de öykü yer almakta. Geleneksel masal formuna uygun birçok öğeyi bu masallarda da görebiliyoruz.

Masallardan kısaca bahsetmek gerekirse verilmek istenen mesajların masal formunun içerisine yazar tarafından ustaca yerleştirildiğini görüyoruz. Kitaptaki birkaç masaldan bahsedersek, “Yeşiltay” adlı masalda hırs, şan ve şöhretin geçiciliği; aslolanın gerçek yaşamdaki zorluklara beraber direnebilmek olduğu, “Tembel Ahmet” te insanların kendiliğinden tembel olmayacağı gibi kendiliğinden de başarıya kavuşmayacağı, yazarın kitabın sonuna eklediği “Sümüklüböcek” adlı öyküde ise gerçek aşk uğruna verilen karşılıksız emek anlatılıyor.

Kitaptaki tüm masalların güçlükler karşısında yılmayan, direnen insanlara vurgu yaptığını söyleyebiliriz. Tıpkı Tahsin Yücel’in “yılkı insanlar”ı direnmeye, boyun eğmemeye çağırması gibi…

Tahsin Yücel 

Anadolu Masalları

YKY Yay. 

7-77 yaş

Katkı ve öneriler için; [email protected]