Doğumgünü Hediyesi: Sen hiç yeşil kedi gördün mü?

Doğumgünü Hediyesi: Sen hiç yeşil kedi gördün mü?

Gökçen Düzkaya
27/04/2016 Çarşamba

Küçücük yeşil bir leke. Büyüyor büyüyor bir ada halini alıyor ve durmuyor. Başlıyor üzerinde beyaz boyalı evler belirmeye, balkonlarında çamaşırlar asılı olan… Sakın bu uzak-yakın kavramlarının çocuk tarafından alımlanmasını sağlamak için olmasın? Burada da kalmayıp evlerden birine gittikçe yaklaşılması ve içindeki çocuğun görünmesi yine uzak yakın ilişkisini olay örgüsüne davet ediyor. İkinci olay örgüsü hediyenin çocuk tarafından kucaklanılması, arkadaşlarıyla beraber açılması, hediyeden hediye çıkması fakat bu defa giderek küçülerek. Baştaki küçükten büyüğe ya da yakından uzağa sıralamasının yerini bu kez büyükten küçüğe sıralamasına verdiğini görüyoruz. Sayfalarda sarı, kırmızı ve mavi gibi ana renklerin tonlarına yer verildiğini söyleyebiliriz. Tüm bunlar çocuğun görsel ve dilsel algısını uyaracak nitelikte.

Kitaptaki resimler çocuğun hem var olan kavramları tanımasına hem de yeni kavramlar türetmesine uygun olarak düzenlenmiş. Bu, ona sanat dilinin birden çok anlam içerebileceğine ilişkin ilk deneyimi kazandırması açısından çok önemli.

Sanatçı kullandığı renk ve çizgilerle özgün bir gerçeklik yaratabiliyor. Bu gerçeklik tam da çocuğa göre. Çocuğun merak duygusunu sürekli canlı tutan resimler çocuğa düşünme sorumluluğu veriyor. Kedinin yeşil oluşu, kuşun turunculuğu ve capcanlı renklerle bezenmiş resimler çocukta resim yapma ve düş kurma isteği uyandırıyor. Yine resmedilen çocuk ve onun arkadaşlarının yüz ifadeleri insana özgü sevinç, şaşkınlık ve şefkat duygularını okura doğrudan iletebilecek şekilde resmedilmiş.

Özgürce uçan kuşların, mutlu bakışlı yeşil kedinin, ağaçtaki tek meyvenin çocuklarla bir aradalığı,  yaşama ve doğaya ilişkin gerçek bir duyarlık oluşturuyor. Hediye paketinin içinden çıkacak hediyeye bir türlü ulaşılamaması çatışmasını çocuklar, kedi, kuşlar ve daldaki kırmızı meyve hep birlikte ve özgürce yaşıyorlar. Hele bir sahne var ki orada yardımlaşmayı görüyoruz. Hediye paketini kırıp içinden çıkacak hediyeyi almak için paketi yukarıdan atmak gerek ve tüm çocuklar öykünün kahramanı olan çocuğu havaya kaldırıp onun hediyeyi daha yüksekten atmasını sağlıyorlar. Kitaptaki olaylar çocukların gülmesine, heyecanlanmasına, düş kurmasına ve düşünmesine olanak sağlıyor.

İşte resimlerle kitap okumak diye ben buna derim! 

Doğumgünü Hediyesi adlı yapıt resimlerdeki capcanlı renkleriyle okul öncesi, 3+ yaş, çocuklarında düş kurma ve resim yapma duyularını harekete geçirmesi, duygu ve düşüncelerini açıklama isteği uyandırması ve güzele ilişkin bir duyarlık oluşturması bakımından okuma kültürü edindirmeye uygun bir yapıt. Yalın bir anlatımın görsel öğelerle kurgulandığı kitap, çocuğa kavramları, renkleri ve onları sıralamayı iletmesinin yanı sıra birliktelik, paylaşma ve sevgi gibi insana özgü nitelikleri de bu bakımdan sanatsal bir anlatımla iletebilmekte. Kısacası okura, renklerin ve çizginin olanaklarıyla yaşam ve insan gerçekliğini tanıtmakta.

Doğumgünü Hediyesi

Behiç Ak

Can yay.,2007

3+ yaş 

Kitabı almak için:

Katkı ve öneriler için; [email protected]