Hadi çekin isyan bayraklarını!

Hadi çekin isyan bayraklarını!

Evrim Gökçe
01/12/2014 Pazartesi

Cadıların kötü, perilerin iyi olduğu masal dünyasında bir terslik olabileceği hiç aklınıza geldi mi? Belki de pullu sopalarla şirin kızlara parlak kıyafetler giydirmekten daha zorlu görevleri, kötü bellediğimiz cadılar yapıyordur. Hangimiz kuru bir çalı sopasının üstünde saatlerce uçmayı göze alabiliyoruz ki...

Küba semalarından Türkçemize konuk olan cadıcık da sandığınız gibi kazanda zehirli otlar kaynatıyor, fenalıklar planlıyor, illet kahkahalar atıyor değil. Hatta biraz da keyfi kaçık çünkü süpürgesi eskidi ve hepimiz o ne yapsa beğenmiyor, memnuniyetsizce  omuz silkiyoruz.

Peki ya periler öyle mi? Doğrusu hayat onlara güzel, üstelik herkes onları ne de güzel pek de şirin çok da iyi kalpli bulurken, hiç de suya sabuna dokunmadan tiril tiril bulutlarda süzülüp duruyorlar. Oh ne ala!

Cadımız buna isyan etmesin de ne yapsın, sessiz kalsaydı isyana sevk etmekten onur duyar belki bizim bu civarda hapsi boylardık ama neyse ki Kübalı olduğundan bize pek iş bırakmadı.

İsyankar cadı eskimiş de gözükse süpürgesini kaptığı gibi, sade suya tirit perilerin umursamadığı tozu dumanı süpürüverdi, onlar aldırmıyor diye cadıcık da mı sessiz kalacaktı?

Enrique Perez Diaz'ın yazdığı, Enrique Martinez'in resimlediği "İsyankar Cadı" özgür ve şen çocukların ülkesi Küba'dan geldi, Yazılama Yayınevi'nin çocuklar için de yayıncılık faaliyetine başlamasıyla dilimize çevrildi.

3-6 yaş çocukları için yazılmış bu kitabı okurken, resimlerine de kapılıp gidebilir, kaldırımda üzgün bir çocukla oturan Marx'a yakalanabilir ve gözünüzü  kısıp "Guernica mı o" diyebilirsiniz.

Yanlış görmediniz evet, fakat şaşkınlıkla sakın sayfa atlamayın. Zira çocuklar kül yutmuyor ve de şak diye öğreniyor, hemen oracıkta isyan bayrağını çekiverirler.

 


İsyankar Cadı

Enrique Perez Diaz

Resimleyen: Enrique Martinez

Çeviri: Yaşmak Pusat Keskin

Yazılama Yayınevi,  2014                                  

40 sayfa, 3-6 yaş