Ebeveyn Okulu Başlıyor

Ebeveyn Okulu Başlıyor

Dünyayı Verelim Çocuklara
28/09/2016 Çarşamba

Çocuklar geleceğimiz diyor, dünyayı çocuklara vermek istiyoruz. Ama ister bir çocuğun anne veya babası olalım, ister bir çocukla zaman zaman ilişki kuralım, bugün ebeveyn olmak bir başka zor.

Daha doğmadan başlayan “ne olacak bu çocuğun geleceği” kaygıları bir yandan, 20-30 yıl öncesine göre katlanarak artan dış etkenler öte yandan ebeveynleri ciddi anlamda sıkıntıya sokabiliyor. Üstüne bir de büyük şehir hayatının insanı yalnızlaştıran, çaresizleştiren, kara bir bulut gibi üstüne çöküp karamsarlığa iten etkisi de eklenince durum iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

İşte tam da bu nedenle Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde bu yıl başlatılan Ebeveyn Okulu’nu sizlere duyurmak istedik.

Ebeveyn Okulu ile amaçlanan insanı çaresizliğe iten bu yalnızlık ve sorunlar yumağını birlikte çözmek.  İnsanı “tamam ortada bir sorun var ama ben ne yapabilirim ki…”  edilgenliğinden çıkartıp, çocuklarımızın sorunlarını birlikte tartışan, hem birbirinden, hem de bir bilenden öğrenen ve çözüm üretmeye çalışan, harekete geçen ebeveynler haline getirmek.

Ebeveyn Okulu 1 Ekim Cumartesi günü başlıyor, 3 Haziran Cumartesi günü bitirilmesi planlanıyor. Dersler 2 haftada bir Cumartesi günleri saat 15.00 – 17.00 arasında.  Ebeveynler derste iken 5-12 yaş grubu çocuklar için de çeşitli aktiviteler planlanıyor.

Yıl boyunca Ebeveyn Okulunda çocukların okul sorunları, sınav kaygısı, akran zorbalığı, eğitimde gericileşme, bağımlılık yaratan alışkanlıklar, cinsel kimlik ve cinsel istismardan korunma, ergenlik, aile içi iletişim, meslek seçimi, sosyal medya ve bilgisayar kullanımı… gibi başlıklarda sunum, panel ve çalıştaylar düzenlenecek.

Ebeveyn Okulu’nun Ekim ayı programı aşağıdaki gibi;

1 Ekim Cumartesi Saat 15.00 – 17.00

Eyvah okul açıldı! Çocuk Okuldan Kaygı Duyar mı? Duyabilir!

Klinik Psikolog Zeynep Maçkalı'nın katılımıyla

Yer: Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi Yılmaz Güney Salonu

Detaylar için https://www.facebook.com/events/195590237521727/

15 Ekim Cumartesi Saat 15.00 – 17.00

Öncesi ve Sonrasıyla Akran Zorbalığı

Klinik Psikolog ve Aile Terapisti Çimen Güldöker'in katılımıyla

Yer: Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi Yılmaz Güney Salonu

Detaylar için https://www.facebook.com/events/1620994548199487/

29 Ekim Cumartesi Saat 15.00 – 17.00

Gericilik çocuklarımıza ne yapıyor? Laiklik çocuklar için neden ihtiyaç?

Prof. Dr. Rıfat Okçabol (Eğitim Bilimci), bir öğretmen ve bir velinin katılımıyla

Yer: Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi Yılmaz Güney Salonu

Etkinliklere katılım için 0216 414 22 39 – [email protected]