Çocukların düşlerinde yenilir kötüler

Devrim Yalçınkaya

Blog: Dünyayı Verelim Çocuklara

Ya buradan gidecekler ya da farelere yem olacaklar!  Oraya fabrika kuracağım, kaybedecek zamanım yok! Ne, ne? Çöplerden hayvan yemi yapmak tehlikeli mi!? Kim söylüyor? Saçmalık! Kediler beğeniyor, fareler de… Zamanla… Kim bilir? İnandırmamız gerek yalnızca! Her şeyin başı, reklam! Etkilemek! İnandırmak! Sık sık, bol bol ileti!

Böyle söylüyordu, Yeni Şehir’ in sahibi olduğunu düşünen Patron Plum. Eski Şehir’ de yaşayan insanları kovup oraya da fabrika kurmayı düşünüyordu. Televizyonların, Radyoların, Beslenmeliklerin ve tüm Evlerin sahibi Patron Plum, daha fazlasına sahip olmaya çalışıyordu. Bunun için uyumayıp, geceler boyu planlar kurması gerekiyordu. Düşünebilmesi için karanlığa ihtiyacı vardı ve ay ışığından nefret ediyordu.

Patronun sonsuz sayılan kudretini, Radyo’dan ‘isteyin verelim’ programı yaparak kazandığı ‘iyiliksever’ sıfatını, Yeni Şehir’ de sadece Giacomo sorguluyordu. Giacomo’ nun bu özelliği, patronun fabrikalarından çıkan ‘Bizim’ markalı, renkli ambalajlı, tatsız beslenmeliklerden değil de babasının kapanmak üzere olan ekmek fırınından beslenmesinden mi, yoksa parmakları sürekli burnunda temizlik yaptığından gelişmiş olan koku alma duyusundan mı kaynaklanıyordu bilemiyoruz.  

Giacomo, Eski Şehir’ den gelip sınıflarına yeni kaydolan Rocchina ile sıra arkadaşı olunca kendini Eski Şehir’ lilerin Patron Plum ile mücadelelerinin içinde buluyor. Akşamları Sirkte çalışan, biraz garip kokan, koyu tenli Rocchina, havanın kapalı olduğu bir sabah Giacomo’nun sınıfına güneş gibi doğunca, gerçek bir arkadaşlığın ve paylaşmanın hikâyesi başlıyor.

İtalyalı yazar Angela Nanetti’ nin Dedem Bir Kiraz Ağacı isimli çok sevilen kitabından sonra Düşler Sirki isimli kitabı da Nilüfer Uğur Dalay’ın çevirisi ile Günışığı Kitaplığı tarafından yayınlandı. 

Angela Nanetti’ nin sürekli sürprizler üreten eğlenceli dili, özel bir kurguyla da birleşince harika bir kitaba dönüşmüş.  Gerçeğin nerede bittiğini ve düşün nerede başladığını ayırt etme çabasını boşa çıkaran kitabımız, gerçeğin ve düşün kıyılarında gezinen çocuklara farklı bir okuma deneyimi sunuyor.

Yazar: Angela Naneti

Çeviri:  Nilüfer Uğur Dalay

Günışığı yay.,2015

9 yaş ve üzeri

Katkı ve öneriler için; [email protected]