Sınıfın Sağlığı

Refik Durbaş’ın “Çırak Aranıyor” başlıklı bir şiiri vardır. Şair çırağın ağzından “ölüm hep bana, bana mı düşer usta?” diye sorar.

Dünya ve Türkiye 2020 yılına felaketlerle girdi. Yeni korona virüs salgını yüzlerce can alırken, Elazığ depreminde şimdiye kadar 41 yurttaşımızı yitirdik.

Elimde veri yok. Daha da üzücüsü istediğim verilere ulaşma şansım da yok. Fakat yine de bu felaketlerde yaşamlarını yitirenlerin “sınıfsal” konumları incelense, “ezici” çoğunluğunun (hepsi değilse... Devamı için tıklayınız

Son yıllarda dünyada giderek büyüyen bir tehdit halini alan aşı karşıtlığı, ülkemizde de alarm verir hale gelmiştir. Bilim ve Aydınlanma Akademisi’nin yayımladığı son rapor, 12–23 aylık çocuklarda tam aşılanma oranının yüzde 66,9’a gerilediğini ortaya koymaktadır. Bu durum, ülkemizde bir salgın hastalığın patlak vermesinin an meselesi olduğu anlamına gelmektedir. 

Rapora göre kızamık aşılamasında kırsal kesimde, güney, kuzey ve doğu Anadolu bölgelerinde aşılama düzeyleri bir salgını... Devamı için tıklayınız

Sınıfın Sağlığı okurları, geçtiğimiz yıllarda yayımlanan birçok yazımızda, ülkemizde bebek ölümlerine ilişkin açıklanan rakamların “güvenilir olmadığını” belirttiğimizi ve neden böyle düşündüğümüzü detaylı olarak anlattığımızı anımsayacaklar. Bizden sonra Prof. Dr. Muzaffer Eskiocak gibi Türkiye’nin önde gelen halk sağlığı uzmanları da bu konudaki şüphelerini ifade etmişlerdi.

Yetkililer bu eleştirilerimizi “görmemeyi” tercih ettiler. Fakat daha önemlisi, içeride ve dışarıda birçok... Devamı için tıklayınız

Üzerinden neredeyse yarım asır geçmesine rağmen Şili’nin 1970 – 1973 yılları arasında, toplam 3 yıl 1 hafta kadar süren “sosyalizm” deneyimi solda yeterince tartışılmış, değerlendirilmiş ve önümüzü aydınlatmak için gerekli dersler çıkartılmış değil. En azından sağlık alanındaki deneyim daha fazla tartışılmaya muhtaç.

Şüphesiz Şili deneyiminin önemli bir bölümü, Şili’ye özgü birtakım gerçekliklerin ürünü ve dünyanın diğer kültür ve coğrafyalarına yansıtılması zor. Örneğin ülkenin,... Devamı için tıklayınız

Toplumcu tıbbın önemli isimlerinden David Sanders’ı 30 Ağustos günü geçirdiği bir kalp krizi sonucu yitirdik. 

Okurlarımız David Sanders’e çeşitli vesilelerle alıntılar yaptığımız “The Struggle for Health: Medicine and the Politics of Underdevelopment”, “Questioning the Solution: Health Care and Child Survival” ve “Fatal Indifference: the G8, Africa, and Global Health” kitaplarından anımsayacaklar.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Western Cape Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nun... Devamı için tıklayınız

Sonunda beklenen gün geldi, İstanbul – İzmir otoyolu açıldı. Bugün soL Portal, bir gazetecinin yolu denediğini ve yolun 3,5 saat değil, 5 saat sürdüğünü yazıyor. Muhtemelen bu hafta binlerce insan aynı deneyimi yaşayacak ve iki il arasını kimse 3,5 saatte kat edemeyecek. Peki, günün sonunda “yol 3,5 değil, 5 saatmiş” denecek mi? Hayır! İstanbul – İzmir arası 3,5 saate... Devamı için tıklayınız

Sonunda seçimler bitti ve her yerden “gündemimize” dönelim sesleri yükselmeye başladı. Kuşkusuz herkesin “gündemden” anladığı farklı. Egemen sınıflar için, sermaye için gündem “ekonomi”, yıllardır dillerden düşmeyen “yapısal reformlar”. Sermaye hükumete, artık “popülist” politikaları bırak, paraları yok bayram ikramiyesi, yok seçim hediyesi diye sağa sola savuracağına “bize” ver diyor.

Ya emekçiler “gündem” denince ne anlıyor? Şimdi “nereye” dönülecek? Emekçiler durumlarının “... Devamı için tıklayınız

Hafta sonu yine seçim var. İnsanlar sanki 31 Mart hiç olmamış, yaşanmamış gibi sandıklara gidecek, oy verecek. Verecek mi? Muhtemelen. Belki vermeyenler de çıkar. Kim bilir? 

Peki, ya seçimin sonucu yine “istendiği” gibi çıkmazsa ne olacak? Bu sorunun yanıtını kimse konuşmuyor ve tartışmıyor. İnsanlar bu sorunun yanıtını tartışmaktan korkuyor. Çünkü ellerinde sadece seçim kalmış, o da giderse ne olacak? 

Fakat bence bunlardan daha önemli başka bir şey var: insanların... Devamı için tıklayınız

Dün “Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele” günüydü. Uluslararası Çalışma Örgütü, İkinci Paylaşım Savaşı sonrasında gerileyen ve 1970’li yıllarda yalnızca dünyanın belirli coğrafyalarıyla sınırlanan çocuk emeği sömürüsünün yaygınlaşması ve küresel bir sorun halini alması üzerine, 2002 yılında 12 Haziran tarihini bu soruna dikkat çekmek için seçti.

Medyada dünyada 152 milyon çocuğun işçi olarak çalıştırıldığı, diğer bir ifadeyle her 10 çocuktan birinin çalışma yaşamında olduğu gibi ifadeler... Devamı için tıklayınız

Halkın Sağlık Hareketi (People’s Health Movement – PHM), 15–19 Kasım 2018 tarihleri arasında Bangladeş’te gerçekleştirdiği dördüncü kongresinin bildirgesini güncelledi.

Sınıfın Sağlığı okurları, PHM’in daha önceki eylemleri ve yayınları ile ilgili yazılarımızı anımsayacaklardır (blog arşivimizden erişilebilir). Sözcüğün tam anlamıyla “bir avuç” gönüllü tarafından kısa bir süre önce sağlıkta özelleştirmelere karşı çoğunlukla internet ortamında bir araya gelinen “... Devamı için tıklayınız

Pages