Chávez'in kanserle mücadelesi

İlk kez Haziran 2011'de kanser teşhisi konulan Chávez, aynı yıl ilk ameliyatını Küba'da olmuştu. Şubat ayında tekrar ameliyat olan Chávez, Küba'da gördüğü kemoterapi ve radyoterapinin ardından kanserden tamamen kurtulduğunu seçimlerden önce Ekim ayında açıklamıştı.
Cuma, 14 Aralık 2012 00:20

27 Kasım günü Chávez, Ulusal Meclis’ten tedavi olmak için Havana’ya gitme izni istemişti. 9 Aralık günü Ulusal radyo ve televizyona yaptığı konuşmasında da vücudunda tekrar kanser hücresine rastlanıldığını açıkladı. Yeni bir operasyon için Küba'ya gitmesi gerektiğini söyleyen Chávez, yokluğunda yerine Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro’nun bakacağını belirtti ve halkından onu desteklemesini istedi.

Salı günü Küba'da 6 saat süren başarılı bir operasyon gerçekleştirildi. Ameliyat, önceden tedavi edilen dokuda tekrar yapıldı. Ayrıca Chávez'in özel bir ekip tarafından kontrol altına alındığı ve her gün sağlık durumu hakkında bilgi verileceği belirtildi.

Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Nicolas Maduro, Hugo Chávez'e karşı yürütülen nefret kampanyasına son verilmesini ve duruma saygı gösterilmesini istedi. Ek olarak şunları söyledi: " Vatan hainleri nefretlerini aşılamak istiyorlar zorbalığın geleceği günün hayalini kuruyorlar. Her gün Başkan Chávez'in hayatıyla dalga geçiyorlar. Biz halkın mutluluk ve sevgi gösterilerini arttıracağız. Nefreti ta ki zehir yok olup etkisiz hale gelene dek azaltacağız. Şu an birlik ruhu sevgiyle bir araya gelmemizi sağlamalı."

Nicolas Maduro Kimdir?
Peki, Chávez’in Küba yolculuğu öncesinde ulusa seslendiği dokunaklı konuşması sırasında, eğer geri dönemezsem, yerime öneriyorum dediği Nicolas Maduro kim? Maduro, Karakas'ta 1962 yılında doğdu. Küçük yaştan itibaren kamu hizmetlerinde yer aldı, siyasetle ilgilendi. 1990'lı yıllarda başkent metro ulaşım sistemi sendikasının yöneticisi oldu. Daha sonra Hugo Chávez'in lideri olduğu 5. Cumhuriyet Hareketi (Movimiento V Republica) adlı partide yer aldı. Bu parti, PSUV'un 2007’de kurulmasıyla kendini feshetmişti. Siyasi başarılarından biri de Chávez'in 1994 yılında hapisten çıkmasını sağlamak konusunda üstlendiği rol oldu. Siyasetteki ilerleyişi devam etti ve 1999 yılında kongrenin dağılmasından sonra Ulusal Kurucu Meclise girdi. Buradaki başarısı 2000 seçimlerinde milletvekili olmasını sağladı. 2005’te de Ulusal Meclis Başkanı oldu. Daha sonra da Chávez'in isteğiyle kabinedeki görevini bırakarak Dış İşleri Bakanı oldu ve görev yaptığı sürede ülkesinin bölgedeki Güney Amerika Ulusları Birliği (UNASUR), Latin Amerika için Bolivarcı İttifak (ALBA), Güney Amerika Ortak Pazarı (Mercosur) gibi önemli birliklere entegre olmasını, hatta bunların öncüsü olmasını sağladı. Yine kendi döneminde Çin, Rusya ve İran ile ilişkileri geliştirdi.

Başkan Chávez ile Dayanışma
Bu arada Chávez’i süreç boyunca ne halkı ne de birlik yolunda ilerlediği kıta ülkelerinin liderleri yalnız bırakmadı. Ameliyat öncesinde, Venezuela halkı Bolivarcı Devrim’in liderine desteklerini göstermek için meydanlara çıktı ve toplu dualar etti. Günler öncesinde de Ekvador başkanı Rafael Correa, Küba'da Chávez’i ziyaret ederek onu ''tarihi bir başkan ve olağanüstü bir insan'' olarak tanımladı ve bu mücadelede yalnız olmadığını belirtti. Arjantin Başkanı Cristina Fernández ''Arjantin’e hiç kimsenin yardım etmediği zaman yanımızda olup bize cömert elini uzatan sevgili meslektaşım Chávez'e, Tanrıdan sağlığını geri vermesini diliyoruz'' dedi. Evo Morales de şöyle bir mesaj gönderdi: ''Bolivya halkı adına, sevgili kardeş başkana dayanışmamızı, hayranlığımızı ve saygımızı ifade etmek isteriz. Sizinle birlikteyiz ve her zaman sizinle ve Venezuela halkıyla birlikte olacağız.'' Daniel Ortega, Chávez’in halktan gelen biri olduğunu ve Bolivarcı Devrim’in sadece Venezuela'da değil tüm Latin Amerika'da ilerlediğini söyleyerek dayanışma mesajını Nikaragua halkı adına iletti. Kolombiya ve Peru da Chávez’e dayanışma mesajları gönderdi.

Şafak GÜMÜŞ