Silahlı şiddet halk sağlığı krizi

ABD'li hekim örgütü Amerikan Tıp Derneği (American Medical Association) Haziran ayında, ülkedeki silahlı saldırıların bir toplum sağlığı krizine dönüştüğünü söyledi.
Tesas'ta bir silah fuarı
bilimsoL
Pazartesi, 27 Haziran 2016 18:45

ABD'li hekim örgütü Amerikan Tıp Derneği ("American Medical Association") Haziran ayında, ülkedeki silahlı saldırıların bir toplum sağlığı krizine dönüştüğünü söyledi.

ABD'de yalnızca bu yıl içinde 136 kez kamusal alanlarda ortalığa ateş açılan şiddet vakaları yaşandı. Orlando'da bu ay 49 kişinin öldüğü katliamsa türünün ABD tarihindeki en kanlı örneği oldu.

Derneğin 14 Haziran'da yaptığı açıklamada, silahlı şiddet üzerine bilimsel araştırmaların gerekli olduğunu ve bunları fonlaması için Derneğin ABD Kongresi'nde lobi faaliyeti yürüteceği ifade edildi.

Dernek, ABD'deki hekimlerin yüzde 20'sinin üye olduğu ve ülkenin en büyük hekim örgütü, aynı zamanda ülkenin en büyük lobi kurumlarından.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri'nin (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) silah kullanımı üzerine araştırma yapması 1996 yılında silah lobisinin baskısıyla çıkarılan bir yasayla engellenmişti. Yirmi yıldır ABD'de federal kaynaklarla silahlı şiddet üzerine araştırma yürütülemiyordu.

ABD Kongresi'nde geçen hafta Demokrat vekillerin yürüttükleri oturma eylemi de sonuçsuz kaldı. Silah satışlarında kontrolü bir miktar artırmayı hedefleyen yasa taslağı yine reddedildi.

ABD'de kişi başına yaklaşık bir silah düşüyor. Silahlı saldırı sonucu ölümler trafik kazalarını yakalamış durumda.

ABD nüfusu ise silah satışları konusunda ikiye bölünmüş durumda. Yüzde 50 daha fazla kontrol istersen, yine yüzde 50'ye yakın bir kesim silah satın alma serbestisine inanıyor. Serbesti taraftarları, herkesin kendisini koruması gerektiği, devletin bireyleri koruyamayacağı, hatta devletin silah tekelini taşımasının hükümetin halkı ezmesine yol açacağı gibi argümanları benimsiyor. Elbette bu görüşlerin benimsenmesinde ülkedeki yüksek eşitsizlik ve suç oranının yanısıra, Ulusal Silah Derneği (National Rifle Association, NRA) gibi silah lobilerinin etkisi de büyük.


İlgili haberler:

Editörden, 2016, Nature, "Support gun research", dx.doi.org/10.1038/534436a
Wadman, 2013, Nature, "Firearms research: The gun fighter", dx.doi.org/10.1038/496412a