Avrupa Özgür Yazılım Vakfı'ndan Erdoğan'a FATİH eleştirisi

Geçtiğimiz ay ABD'deki büyük teknoloji şirketlerini FATİH projesiyle ilgili görüşmeler için ziyaret eden Erdoğan, Avrupa Özgür Yazılım Vakfı (FSFE) tarafından yazılan bir açık mektup ile eleştirildi.
Pazar, 23 Haziran 2013 14:11

Vakfın kaleme aldığı mektupta proje kapsamında satın alınacak 10 milyon tablet için kapalı teknolojilerden ziyade açık teknolojileri tercih etmenin öğrencilerin zihinsel gelişimi için daha uygun olacağı belirtildi.

Açıklamada, özgür yazılımlarla çalışan tabletler yerine Apple, Google ve Microsoft'un tabletlerinin tercih edilmesi halinde, öğrencilerin kurcalama, araştırma ve değiştirme özgürlüklerinin yaralanacağını, bunun da yaratıcılıkla tüketicilik arasındaki farkı oluşturduğu söylendi.

31 Mayıs'tan itibaren süren Gezi Parkı direnişine de değinilen açıklamada dikkat çeken bir nokta da, projenin sahibi Milli Eğitim Bakanlığı yerine doğrudan Erdoğan'ın karar merci olarak görülmesi.

Açıklamanın İngilizce aslından yapılan çevirisi şöyle:

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,

Yakın bir zamanda, Türkiye'nin Fatih Projesi kapsamında öğrenciler için 10.6 milyon tablet alımını öncü teknoloji firmalarıyla görüşmek için Amerika'yı ziyaret ettiniz.

Sizden alternatif ürünleri ve bu tabletlerin kullandığı yazılımların etkisini de değerlendirmenizi çok istiyoruz.

Sizi misafir eden Google, Apple ve Microsoft tabletlerini Türkiye'li çocukların araştırmasını ve yapılandırmasını engelleyecek yazılımlarla ilişkilendiriyorlar. Görüştüğünüz şirketler, okulların uygulamalara veya haklarına sahip olma yeteneklerini elinden alan ve onları sadece uygulama kullanma yeteneğini kiralayan bir şekle büründüren katı özel mülkiyet lisanslamayı dayatıyorlar.

Özgür Yazılım, aksine, öğrencilerin kullanma, çalışma, paylaşma ve geliştirme haklarını korur. Eğitimsel bağlamda bu haklar tüketiciler ve yaratıcılar şeklinde bir fark yaratır. Bu özgürlükler olmadan sizin planınızca etkilenecek olan 17 milyon öğrenci geleceğin sayısal ekononomilerinin gerektirdiği anlayışı geliştiremeyecek veya tecrübe edemeyecektir.

Yazılım desteği ve bakımı pahalıdır, ve özel mülk yazılımlar bu maliyetleri bu hizmetleri kullanan kişileri kısıtlayarak ağırlaştırıyorlar. Özgür Yazılım kullanımıyla, Türkiye okullarının tek bir şirkete bağımlılığı azalacak ve hizmet anlaşmaları için daha yerel ve daha rekabetçi bir çekişme yaşanacaktır.

Son olarak, hem okullar hem de öğrenciler için daha iyi bir güvenlik amacıyla, Özgür Yazılım kaynak kodunu açarak, nasıl işlediğine ilişkin kanıtı sağlar. Bu hafta ortaya çıkan İngiliz Hükümetinin Türk politikacılarına G20 toplantısında casusluk yaptığına ilişkin konular yazılım güvenliği ve mahremiyetinin önemini öne çıkarmaktadır. Eğitim amaçlı bilgisayarlar yabancı hükümet ve şirketler için gizli arka-kapılar içermemelidir.

Apple, Google ve Microsoft'un hepsi Özgür Yazılım'ı sahiplenmekte ve içsel olarak kullanmaktadır. Özgür Yazılım tabletlerine gidecek adımları atmak önemlidir, ayrıca birçok küresel üretici ve dağıtıcı Özgür Yazılım aygıtlarını satışa sunmuştur. İleride tablet satın alımında vereceğiniz kararda Türkiye vatandaşlarının özgürlüğü dikkate alınacak mıdır?

Lütfen yanıtınızı bize gönderin ve bu mektubun içeriği hakkında sorularınız varsa, bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin.

Saygılarımızla,

Sam Tuke,

Özgür Yazılım Vakfı Avrupa e.V."

BilimsoL ekibi hazırladı.
facebook.com/BilimsoL
twitter.com/BilimsoL