124 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 30 Kasım 2018 07:45
Korkut Boratav

“Güney” coğrafyasının kurbanları… 

Çarşamba, 18 Temmuz 2018 18:40
1990 yılında Lula ve Fidel'in önayak olmasıyla kurulan, Latin Amerika ve Karayipler'in ilerici örgütlerinin en geniş ortak platformu olan Sao Paulo Forumu'nun 24'üncü toplantısı Havana'da yapıldı. Zirve, ABD saldırganlığının yükseldiği bir dönemde kararlılığı güçlendirdi.

Sao Paulo Forumu'nun 24'üncü toplantısı, 14-17 Temmuz tarihleri arasında Küba'nın başkenti Havana'da düzenlendi.

Pazar, 28 Ağustos 2016 16:02
İşbirlikçi emperyalizm kadın hakları savunmaz, bir kadın eliyle olsa bile. Umarız daha fazla ABD'li kadın çok geç olmadan bunu anlayacak. Hillary’nin bunu anlamayacaklarına dair bahse girdiğini söylemeye gerek bile yok.

Hillary Clinton, yakın zamanda Demokratik Parti adaylarından en az desteklenenler arasında olmaya devam ederken; liberal, muhafazakar vb. kadınların oylarını almak adına bir adım atarak, cinsiyetini kampanyasının odak noktasına yerleştirmeyi başardı.

Salı, 12 Nisan 2016 12:02
ABD'nin başkan adaylarından Hillary Clinton, 2009 yılında Honduras'ta yapılan askeri darbeye verdiği destekten pişman olmadığını, Orta Amerika ülkelerinin ordularına ve polis teşkilatlarına daha fazla yardım yapılması gerektiğini söyledi.

ABD'nin Demokrat başkan adaylarından Hillary Clinton New York Daily News'e konuştu.

Clinton, 2009 yılında Honduras'taki askeri darbeye verdiği destekten dolayı pişmanlık belirtisi göstermezken, Orta Amerika'ya daha fazla "Kolombiya Planı" gerektiğini söyledi.

Pazartesi, 08 Haziran 2015 16:31
Hillary Clinton, ABD Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Honduraslı zenginlerle kişisel ilişkileri ve çıkarları sebebiyle darbeyi desteklemiş.

Salon'un haberine göre dışişleri bakanlığı zamanında pek çok yasadışı iş yaptığı ortaya çıkan Hillary Clinton, Honduras darbesiyle de ilişkiliymiş. Haberde Clinton'ın Honduras'da 2009'da gerçekleşen darbenin sorumlusu olan oligarşi ile ilişkide olduğuna ve darbenin durdurulmaması için çalıştığına işaret ediliyor.

Çarşamba, 31 Aralık 2014 09:00
Gözde Kök

Küba-ABD ilişkilerindeki gelişmelerle ilgili okurken, bir yerde başlığı “New Deal” olan bir makaleye rastladım. Son aylarda iki ülke arasında süren pazarlıkların içeriğine ilişkin son derece ilginç detaylar veren bir makale.* Ama çağrışım dünyası işte, benim aklım New Deal diyince 30’lu yıllara gidiverdi. Yani Roosevelt’in New Deal (Yeni Düzen) politikasını uygulamaya koyduğu yıllara.

Pazartesi, 11 Ağustos 2014 17:09
Aralarında Fidel Castro, Evo Morales ve Eduardo Galeano gibi isimlerin bulunduğu onlarca siyasetçi ve sanatçı, İsrail'in Filistin'e yönelik işgal girişimini kınayarak siyonist devleti boykot çağrısında bulundu.

(soL - Dış Haberler) Çoğunluğu Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayipler'den olan onlarca sanatçı ve siyasetçi, Gazze'ye yönelik barbarca İsrail saldırısını, ABD'nin emperyalist politikalarını ve Avrupa Birliği'nin suskunluğunu kınayan bir bildiri yayımladı.

Salı, 03 Aralık 2013 10:38
Gözde Kök

Geçen hafta zorlu coğrafyalar demiş, Meksika’yı örnek vermiştik. Bu hafta listeme küçük bir Orta Amerika ülkesi olan Honduras’ı eklemek istiyorum. Bakın neden bu ülkedeki siyasi süreçleri ve toplumsal mücadeleleri yakından takip eden Kanadalı bir aktivistten aktarıyorum:

Pazar, 29 Temmuz 2012 10:01
Korkut Boratav

Elbette dış dünyaya baktığımızda Arap coğrafyası üzerinde odaklanmaktayız. Örneğin Suriye’ye dönük emperyalist bir saldırıda AKP iktidarının taşeronluk işlevine soyunması öncelikli konumuzdur.

Pazartesi, 12 Eylül 2011 18:36
Honduras’ta son birkaç gündür önemli gelişmeler yaşanıyor. Geçen hafta suikastlarla gündeme gelen Honduras, birkaç gündür de bakanların istifalarıyla sarsılıyor.

Honduras’ta 28 Haziran 2009’da yapılan ABD destekli darbeyle görevinden alınan Manuel Zelaya’nın ardından Porfirio Lobo devlet başkanı seçilmişti. ABD destekli olduğu Wikileaks belgelerinde bile kolayca görülen darbenin ardından Zelaya, aylarca sürgünde yaşadıktan sonra darbe yönetimi ile anlaşarak 28 Mayıs’ta ülkeye dönmüştü.

Perşembe, 14 Temmuz 2011 18:23
Latin Amerika'da geçtiğimiz hafta yaşanan bazı gelişmeler şöyle

Latin folk müziğinin efsanevi isimlerinden Facundo Cabral ve yardımcısı 9 Temmuz Cumartesi sabah saatlerinde Guatemala’da silahlı bir çete tarafından öldürüldü.
Guatemala’nın başkenti Guatemala kentinde kaldıkları otelden çıkıp havaalanına gitmek üzere aracına binen ünlü sanatçı, aracının ön koltuğunda kurşunlara hedef oldu. Saldırganların 18 el ateş ettiği öğrenildi.

Çarşamba, 29 Haziran 2011 14:42
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, kısa süre önce Küba'da ameliyat oldu. O günden bu yana uluslararası basın ve Venezueala sağı Chavez'in ölebileceği konusunda çeşitli spekülasyonlar yapıyor.

Uluslararası medya ve Venezuela’nın sağcıları, Devlet Başkanı Hugo Chavez’in sağlık durumu ile ilgili söylenti yaymayı son sürat sürdürüyor. Özel medya kuruluşları, Chavez’in 10 Haziran’da Küba’da ameliyat olmasından bu yana başkanın ölmekte olduğu ya da kanser olduğu yönünde spekülasyonlar yapıyor.

Salı, 31 Mayıs 2011 00:54
Darbe sonucu ülkesinden sürgün edilen Honduras'ın solcu devlet başkanı Manuel Zelaya, ülkesine geri döndü.

28 Haziran 2009’da ABD güdümlü bir askeri darbe sonucu ülkesinden sürülen Honduras’ın solcu Devlet Başkanı Manuel Zelaya, Honduras’a geri döndü.

Cuma, 27 Mayıs 2011 14:34
Geçtiğimiz günlerde, son iki yıldır Latin Amerika’daki önemli gündemlerden birini oluşturan Honduras darbesi konusunda önemli bir gelişme yaşandı. Darbe ile görevinden uzaklaştırılan ve sürgünde yaşayan eski devlet başkanı Manuel Zelaya ile, darbeden sonra yapılan seçimle işbaşına gelen devlet başkanı Porfirio Lobo arasında bir anlaşma imzalandı. Zelaya, 28 Mayıs’ta ülkeye dönmeyi planladığını açıkladı.

Bilindiği gibi, 28 Haziran 2009’da gerçekleşen darbeyle, ülkenin sol yönelimli başkanı Manuel Zelaya görevinden uzaklaştırılmış ve ülke dışına çıkmak zorunda kalmıştı. Meclis başkanı Roberto Micheletti devlet başkanlığını üstlenmişti. Aynı yılın Kasım ayında yapılan seçimde, önceki seçimde Zelaya’nın ardından ikinci gelmiş olan Porfirio Lobo devlet başkanı seçilmişti.

Pazar, 03 Nisan 2011 11:30
2009’daki Amerikancı darbenin ardından halk düşmanı bir yönetime terk edilen Honduras’ta öğretmen ve öğrencilerin eylemleri giderek halk ayaklanmasına dönüşüyor.

Honduras’ta üçüncü haftasını geride bırakan öğretmen grevi, üniversite öğrencilerinin de son hafta verdikleri destekle kitlesel bir ayaklanmaya dönüşüyor.

Pages