435 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 07 Mart 2020 18:03
Küba, kadınların toplumsal ölçekteki hak ve kazanımları bakımından günümüz dünyasının tartışmasız en ileri örneğini teşkil ediyor. Ancak bu küçük ada ülkesinde kadınların toplumsal üretim sürecine katılımını kolaylaştıracak refah koşullarının yaratılmasını engelleyen nesnel sınırlar nedeniyle kadının özgürleşmesi yönünde kat edilen mesafe güçlüklerle dolu oldu. Nahide Özkan Küba'da kadınların mücadelesini ve özgürleşmesini, Küba Kadın Federasyonu'nun rolünü yazdı.

Marksizmin temel kaynakları, kadın ile erkek arasındaki eşitsizliğin özel mülkiyete dayalı sömürünün ortadan kaldırılması, kadını köleleştiren ev işlerinin kamu endüstrisine dönüştürülmesi ve böylece kadının toplumsal üretim sürecine katılımının güvence altına alınmasıyla ortadan kaldırılacağını söylüyor.

Çarşamba, 25 Mart 2020 12:50
Salgının yoğun olarak görüldüğü İtalya'da sağlık çalışanları ağır iş yüküyle karşı karşıya. 2005-2015 arasında 10 bin hekim daha fazla ücret ve mesleki saygınlık arayışıyla İtalya’yı terk etti.

Salgın özelleştirilmiş, piyasaya açılmış, insan gücü açısından yetersiz sağlık sistemlerini yerle bir etti.

YÜKSEK GELİRLİ AVRUPA'DA BİLE SAĞLIKÇI ARZI TALEBİN ALTINDA

Dünya Bankası’nın yaptığı bir çalışmaya göre bugün salgının merkez üssü durumundaki Avrupa’da 2013 için sağlık çalışanı talebi 14.178.000 iken, arz sayısı 12.692.400 idi.

Perşembe, 27 Şubat 2020 12:44
Türkiye İş Bankası’nın 27. toplu iş sözleşmesi sürecinde banka yönetimi ile çalışanlar adına masaya oturan BASİSEN’in görüşmeleri ülke gerçeklerinden habersizmiş gibi geçiyor. Patronların Ensesindeyiz ağı etrafında bir araya gelen İş Bankası Komitesi, bankada 'İş’in kalbinde siz varsınız' diyerek övülen emekçiler için sözleşme masasına taleplerin koyulmasını istediklerini tekrar hatırlattı.

Türkiye İş Bankası’nın 27. toplu iş sözleşmesi sürecinde banka yönetimi ile banka emekçileri adına masaya oturan BASİSEN’in (Banka-Finans ve Sigorta İşçileri Sendikası) görüşmeleri ülke gerçeklerinden habersizmiş gibi geçiyor.

Pazar, 02 Şubat 2020 09:53
Genel Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, son olarak iki kişinin yaşamını yitirdiği 'kaçak' maden ocaklarıyla ilgili, 'Ölenler başka yerde ölmüş gibi direk diplerine, hastane önlerine bırakılıyor' dedi.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, Zonguldak’ta son olarak 2 kişi mührü sökülerek girilen “kaçak" ocakta yaşamını yitirdi. Genel Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, “İstihdamın az olması, hayat şartları, arkadaşlarımızı buralarda çalışmaya mecbur bırakıyor” dedi.

Pazartesi, 06 Ocak 2020 17:19
Genel Sağlık İş Sendikası, personelin giyeceği kıyafetlerin 'edep, adap ve inanca göre uyarlanması'nı isteyen ve kurumlara yazı gönderen İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Genel Sağlık İş Sendikası, personelin giyeceği kıyafetlerin “edep, adap ve inanca göre uyarlanması”nı isteyen ve kurumlara yazı gönderen İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cuma, 17 Ocak 2020 10:57
Köprü, yol, liman ve fabrikaları satan AKP şimdi de demiryollarına göz dikti. Cumhuriyet tarihinde ilk defa TCDD, yolcu taşımacılığı hizmetini özel sektöre devretmeye hazırlanıyor.

Cumhuriyet tarihinde ilk defa Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), yolcu taşımacılığı hizmetini özel sektöre devretmeye hazırlanıyor.

Cuma, 31 Ocak 2020 17:09
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın hazırladığı 2020 Ocak ayı istatistiklerine göre, 13 milyon 856 bin 801 işçiden yalnızca 1 milyon 917 bin 893'ü sendika üyesi.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın hazırladığı "6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu Gereğince, İşkollarındaki İşçi Sayıları ve Sendikaların Üye Sayılarına İlişkin 2020 Ocak Ayı İstatistikleri Hakkında Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumartesi, 04 Ocak 2020 20:30
Türkiye Komünist Partisi İstanbul İl Örgütü, Gebze'de süren Trelleborg ve VIP direnişlerini ziyaret etti. TKP İstanbul Örgütü, ayrıca MESS ile sözleşme sürecinde olan Sarkuysan işçilerine de bir dayanışma ziyareti gerçekleştirdi.

Türkiye Komünist Partisi İstanbul İl Örgütü, Gebze'de sürmekte olan işçi direnişlerine dayanışma ziyaretlerinde bulundu.

TKP İstanbul Örgütü'nün ilk durağı, toplu iş sözleşmesi sürecinin tıkanması ile greve çıkan ve grevlerinin 26. gününde olan Trelleborg işçilerinin direniş alanı oldu.

Cuma, 20 Aralık 2019 15:57
Birleşik Metal üyesi işçiler patron sendikası MESS'in toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanmasına yol açan yaklaşımını protesto etmek için bugün fabrikalarda eylem yaptı.

MESS ile Birleşik Metal-İş (BMİS) arasında 41 fabrikada binlerce işçiyi kapsayan Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin 4 Aralık’ta yapılan toplantıda uyuşmazlıkla sonuçlanması ve sürecin arabulucu aşamasına girmesinin ardından işçiler eylemlerine devam ediyor.

Çarşamba, 11 Aralık 2019 14:08
Fransa'da 5 ve 10 Aralık'taki grev eylemliliğine sendikacılara göre 1,5 milyon kişi katıldı. Burjuvazinin has sözcülerinden Chirac'ın eski bir bakanı 'Dünyanın dördüncü büyük ordusuna sahibiz, o bu piçleri bitirebilir' diyebiliyorsa durum çok vahim demektir.

Sadece bugünlerde değil, yıllardır Fransız burjuvazisi için işler iyi gitmiyor. Ne sosyalist Mitterand'ın reformları ne de Sarkozy'nin dizginlenemez neoliberal politikaları kapitalizmin bunalımlarını yok edebildi. Ekonomik krizlerle doğrudan bağlantılı politik bunalımlar, son yıllarda kaçınılmaz bir biçimde toplumsal hareketliliklere yol açar oldu. 

Salı, 03 Aralık 2019 00:00
Oğuz Oyan

"Emek Platformu" 1999 yılında kuruldu ve 2008'de kendiliğinden sönümleninceye kadar Türkiye'de iktidar ile emek örgütleri ilişkilerini bir biçimde etkiledi. Kurucu sendikal konfederasyonların ve demokratik kitle örgütlerinin sayı ve niteliğine bakıldığında eşsiz temsil gücüne sahip bir emek cephesi oluşmuş gibiydi.

Pazar, 15 Aralık 2019 00:15
Serpil Güvenç

Prof Mesut Gülmez, 1961 Anayasası’nın, ezilenlerin egemenler karşısında ekonomik ve sosyal haklarını korumak suretiyle, sendika, toplu sözleşme ve grev haklarını güvenceye aldığını ve yeni bir dönem başlattığını savlamaktadır.

Pazartesi, 04 Kasım 2019 21:37
Tek Yol Plus firmasının taşeronu Platin Yapı tarafından ücretleri ve tazminatları ödenmeden işten çıkartılan işçiler haklarını almak için firma önünde direnişe başladı.

Platin Yapı firmasında çalışırken şirketin iflas ettiği gerekçesiyle maaşları ve tazminatları ödenmeden işten çıkartılan işçiler, İnşaat-İş Sendikası öncülüğünde alacaklarının ödenmesi talebiyle ana yüklenici konumundaki Tek Yol Plus firmasının Kavacık'taki merkez binası önünde eyleme başladı.

Çarşamba, 06 Kasım 2019 14:55
Bağımsız Maden İş Sendikası, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile yaptıkları görüşmenin ardından '5 Ekim'de başlattığımız eylemimiz, ödenmeyen tazminatlarımız ödenene kadar devam etti. Yapılan birçok görüşme sonucunda, heyetimiz dün itibariyle büyük ölçüde sağlanan mutabakatla tazminatlar için ödeme sözü aldı' açıklaması yaptı.

Bağımsız Maden İş Sendikası, dün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda gerçekleştirdikleri görüşmenin olumlu geçtiğini, kendilerine Soma ve Ermenek maden işçilerinin tazminatlarının ödeneceğine dair söz verildiğini açıkladı. Açıklamanın ardından sendika, bugün Manisa Kırkağaç Çam’daki yürüyüş alanında görüşmenin detaylarına dair bilgi verdi.

Çarşamba, 20 Kasım 2019 16:59
İstanbul Tuzla’daki Endüstri ve Ticaret Serbest Bölgesi’nde beyaz eşya yan sanayi ürünleri üreten Valfsan adlı bir firmada işten çıkarılan 10 işçi, eylemlerini bugün Birleşik Metal-İş Sendikası önüne taşıdı. İşten çıkarmaların önüne geçilmesi, işçi temsilcilerinin görevden alınarak yeniden seçim yapılması istenirken, Birleşik Metal-İş Sendikası'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada eylemin sendika karşıtı bir tezgaha hizmet ettiği öne sürüldü.

41 gündür eylemde olan Valfsan işçileri, eylemlerini bugün Birleşik Metal-İş Sendikası önüne taşıdı. İşten çıkarıldıktan sonra direnişe geçen işçiler, 40 günlük direnişlerinin ardından patronlarla yürütülen görüşmelerden bir sonuç alınamaması üzerine eylemlerini Birleşim Metal İş Sendikası'nın Bostancı'daki Genel Merkez binasının önüne taşıdı.

Pages