7952 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 02 Nisan 2020 09:08
Korkut Boratav ve Oğuz Oyan iktidarın salgın sürecindeki ekonomi politikalarını yorumladı. İki önemli iktisatçının yorumlarındaki ortak vurgu, AKP iktidarı ve onun dümenindeki Erdoğan'ın karşılaşılan gelişmelerin olağanüstülüğünü kavramaktan aciz oldukları yönündeydi.

Profesör Korkut Boratav son yazısında "Salgın ve emekçilerin çaresizliği, ekonomik krizi toplumsal bir bunalıma  dönüştürmek üzeredir. Tek öncelik olmalı: Salgını durdurmak, hastaları sağaltmak; üretimden kopan her emekçiye doğrudan gelir aktarımı yapmak… Neoliberal kriz yönetimi işe yarayamaz." diyordu ama Türkiye buradan çok uzak görünüyor. 

Perşembe, 02 Nisan 2020 12:22
‘İktidarı eleştiren TIR şöförünü bile gözaltına alan, adli kontrol kararı ile serbest bırakan bir düzende, iktidarı eleştiren gazetecilerin, yazarların, siyasi kişilerin siyasi iktidar tarafından tahliye edilmesini beklemek anlamsız…'

Yeni koronavirüs salgını sonrası AKP’nin hazırladığı yeni infaz düzenlemesinin tüm yönlerini Avukat Özge Demir’le konuştuk. Demir, gazetecilerin, yazarların, siyasi tutukluların haksız yere cezaevinde tutulduğunu belirtirken, “Diğer yandan bu kişiler aynı zamanda Türkiye'de tanınmış kişiler, haksız yere cezaevinde tutacaksanız, koronavirüsü kapmalarını da göze alıyorsunuz demektir.

Cuma, 06 Mart 2020 21:24
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ‘FETÖ'nün yaptığı tecavüzün, tasallutun fazlasını şimdi Türk yargısına Pelikan çetesi yapıyor’ dedi. CHP'li Özkoç'un dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezlekenin 'alelacele görüşüleceğine' ihtimal vermediğini söyleyen Altay, İdlib'le ilgili Rusya ile varılan anlaşmadan da partisinin memnun olduğunu açıkladı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP’li Engin Özkoç hakkında açılan soruşturma ve yargının durumuna dair açıklamalarda bulundu.

Salı, 10 Mart 2020 20:43
Osman Kavala avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada hakkında 'siyasal ve askeri casusluk' suçundan verilen tutuklama kararına tepki gösterdi. Kavala hakkındaki casusluk iddiasını 'öncekilerden daha da saçma' diye niteledi.

Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Osman Kavala, "siyasal veya askeri casusluk" suçlamasıyla tutuklama kararı verilmesine tepki gösterdi.

Avukatları aracılığıyla açıklama yapan Kavala hakkındaki casusluk iddiası için "öncekilerden daha da saçma" dedi ve tutuklama kararının "AİHM'in ihlal kararını boşa çıkartmaya yönelik" olduğunu kaydetti.

Cuma, 20 Mart 2020 15:23
CHP'li Özgür Özel AKP'nin Meclis'e sunduğu infaz yasasında değişiklik için uzun tutuklulukla ilgili düzenleme önereceklerini söyledi. Özel 'Biz AKP ve MHP'yi ikna edemedik ama koronavirüs ikna etmiş gibi görünüyor' dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel düzenlediği basın toplantısında infaz düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cuma, 20 Mart 2020 13:10
AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, 'af' düzenlemesine ilişkin, 'İnfaz düzenlemesiyle alakalı son aşamaya gelmiş bulunmaktayız' açıklamasında bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nda değişikliği öngören 2. Yargı Paketi'ni Meclis Başkanlığına sunduklarını söyledi.  

Cuma, 06 Mart 2020 19:55
İstanbul Barosu Odatv tutuklamalarına karşı yaptığı açıklamada 'MİT Yasasının ihlali iddiasının, bu tutuklamalarla bağdaştırılmasının olası bulunmadığı kanısındayız' dedi.

İstanbul Barosu Odatv tutuklamaları ve erişime engelleme kararına dair yaptığı açıklamada, Cumhuriyet tarihinin en büyük yargı krizinin yaşandığını belirterek "Yargı ifade özgürlüğünün güvencesi olmalıdır" dedi.

Perşembe, 26 Mart 2020 18:32
Bakırköy 5. Sulh Hukuk Mahkemesi Yazı İşleri Müdürü'nde koronavirüs tespit edildi. Mahkemeyle irtibatlı adliye personeline 14 gün idari izin verildi.

İstanbul Bakırköy Adalet Sarayı'ndaki 5. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapan N.G.'ye koronavirüs teşhisi konulduğu öğrenildi.

Perşembe, 12 Mart 2020 13:25
Dışişleri Bakanlığı dün Irak'ta ABD liderliğindeki koalisyonun askerlerinin bulunduğu askeri üsse yapılan füze saldırısını kınadı.

Dışişleri Bakanlığı, Irak'ta ABD öncülüğündeki "IŞİD'le Mücadele Koalisyonu" ve NATO Irak Misyonu personelinin bulunduğu Taci Üssü'ne yapılan füze saldırısını kınadı.

Cuma, 20 Mart 2020 15:40
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül koronavirüs salgınına dair cezaevlerindeki durumla ilgili açıklama yaptı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül koronavirüs salgınına dair açıklamada bulundu.

Bakanlık binası önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül "Cezaevlerimizde pozitif rastlanan hiçbir vaka yoktur" dedi.

Salı, 17 Mart 2020 11:39
İran'da koronavirüs salgını nedeniyle 85 bin mahkum serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlar arasında siyasi mahkumlar da var.

İran yönetimi, koronavirüse karşı önlem olarak yaklaşık 85 bin mahkumun geçici olarak serbest bırakıldığını açıkladı. Yargı makamlarından yapılan açıklamada, bu kişiler arasında siyasi mahkumların da bulunduğu belirtildi.

BAE VE ÇİN'DEN İRAN'A TIBBİ MALZEME YARDIMI

Salı, 10 Mart 2020 13:16
Anayasa Mahkemesi, Olağanüstü Hal Kanun Hükmünde Kararnameleri ile uygulanan 'ilave tedbirlere' karşı dava açma hakkını ortadan kaldıran kuralı iptal etti.

AYM, CHP milletvekillerinin, 'OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun'un 2'inci maddesinde yer alan 'ilave tedbirler ile' ibaresinin iptal edilmesi talebini görüştü.

Cumartesi, 07 Mart 2020 15:41
Gazeteci Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç’ın tutuklanması; gazeteci Murat Ağırel, Ferhat Çelik, Aydın Keser’in tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilmesi ve ODATV haber sitesine erişimin engellenmesi üzerine 42 baro başkanından ortak açıklama geldi: İfade özgürlüğüne açık bir baskı ve gözdağıdır...

Odatv Sorumlu Haber Müdürü ve gazetemiz yazarı Barış Terkoğlu ile muhabir Hülya Kılınç’ın “MİT kanuna muhalefet” gerekçesiyle İstanbul Sulh Ceza Hakimliğince dün tutuklandı. 42 ilin baro başkanından konuyla ilgili ortak açıklama geldi.

İşte o açıklama:

''Saygıdeğer Kamuoyu;

Cumartesi, 07 Mart 2020 00:00
Orhan Gökdemir

Yazdıklarımı takip edenler biliyor, çok basit, çok sade bir Cumhuriyet tanımımız var. Ana babası ümmi bir çocuğa üniversiteye gitme şansı tanınmasıdır Cumhuriyet. Basit ve sadededir ama muazzam derinliktedir. O yüzden biz, hepimiz, iflah olmaz Cumhuriyetçileriz. O yüzden laiklikten yanayız.

Perşembe, 05 Mart 2020 10:22
Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu Libya'da hayatını kaybeden bir MİT görevlisine ilişkin haber dolayısıyla tutuklandı. Terkoğlu savunmasında, 'Nasıl gazetecilik yapılacağını sevk yazılarından öğrencek değilim' dedi ve ekledi: 'İktidar içindeki bizim deşifre ettiğimiz çeteler bizi hedef gösterdi'

Savcılık, Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu'nun ifadesinin alınmasının ardından tutuklama talebi ile mahkemeye sevk etti. Haberi hazırlayan Hülya Kılınç da Terkoğlu ile aynı zamanda tutuklama talebiyle 4. Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Mahkeme, Terkoğlu ve Kılınç’ın tutuklanmasına karar verdi.

Pages